PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielka Brytania: trzeba zabronić sprzedaży gazu rozweselającego

js
06-08-2015, 11:53
Wielka Brytania: trzeba zabronić sprzedaży gazu rozweselającego Gaz rozweselający (foto: pixabay)
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu w wielu praktykach stomatologicznych na całym świecie jest używana jako metoda pomagająca przezwyciężyć strach w przypadku tych pacjentów, którzy  chronicznie boją się dentysty. Gaz rozweselający podawany jest także dzieciom. Ten sam specyfik, stosowany bez nadzoru medycznego, znalazł się na cenzurowanych w Wielkiej Brytanii.

Tydzień temu 18-letni Ally Clvert znaleziony został nieprzytomny na ulicy południowo - wschodniego Londynu. Zdiagnozowano u niego poważne problemy z krążeniem. Po dwóch godzinach od momentu rozpoczęcia akcji ratunkowej chłopak zmarł. W zasadzie lekarze są pewni, że przyczyną tragedii była wcześniejsza inhalacja gazem rozweselającym. Od 2006 do 2012 r. W Wielkiej Brytanii 17 osób zmarło w wyniku bezrefleksyjnego stosowania gazu rozweselającego.

Od momentu gdy Brytyjczyk Joseph Priestley odkrył w 1772 wpływ, jaki na organizm człowieka wywiera podtlenek azotu i zastosował go jako środek znieczulający podczas zabiegów medycznych, gaz rozweselający trafił do całkiem odległego od medycyny obiegu.

Obecnie Brytyjczycy bez ograniczeń mogą kupować kolorowe butle z gazem rozweselającym. Stosuje się go jako środek wprawiający w stany euforyczne. Swobodny dostęp do podtlenku azotu ma być jednak ograniczony.

Krytycy powszechnego używania gazu rozweselającego bez nadzoru lekarza wskazują, że inhalacja doprowadza do nagłej redukcji tlenu we krwi, a długotrwałe przebywanie pod jego wpływem znacząco redukuje poziom witaminy B12, doprowadzając do anemii i nieodwracalnych zmian w systemie nerwowym człowieka.

Partia Konserwatywna wprowadziła do manifestu wyborczego zakaz sprzedaży gazu rozweselającego jako środka zawierającego psychoaktywną substancję.

Home Office raportuje, że każdego roku ok. 470 tys. mieszkańców Wysp Brytyjskich stosuje ten środek euforyczny. Znajduje się on na czwartej pozycji wśród najczęściej używanych specyfików pobudzających. Pod tym względem wyższe statystyki ma tylko Holandia. 

Więcej: biztekmojo.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH