PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielka Brytania: Ekstrakcja zamiast leczenia na porządku dziennym

kan
09-09-2016, 11:41
Wielka Brytania: Ekstrakcja zamiast leczenia na porządku dziennym Paradoksalnie ekstrakcja i leczenie zachowawcze mają tyle samo punktów (fot. pixabay)
W Wielkiej Brytanii dentyści, pracujący dla National Health System, oskarżani są o zbyt częste, niepotrzebnie przeprowadzane ekstrakcje. Powód? Ekstracja bardziej się opłaca niż leczenie zachowawcze zęba.

Według tygodnika Times, niektórzy dentyści zbierają tyle punktów rozliczeniowych, że zarabiają do pół miliona funtów rocznie. Natomiast portal Dentistry.co.uk donosi, że liczba stomatologów z „podejrzanie dużą liczbą punktów” szybko rośnie w ostatnim czasie.

Wyjaśnienie jest proste – ekstrakcja zęba i kompleksowe, czasochłonne leczenie zachowawcze dostają taką samą liczbę punktów rozliczeniowych – tłumaczą dziennikarze tym, którzy nie orientują się w zasadach działania systemu finansowania stomatologii.

- Niestety, wygląda na to, że dla niektórych dentystów zyski są ważniejsze od dobra pacjenta. Aż 83 proc. lekarzy przyznaje, że obecny system finansowania usług medycznych zniechęca ich do stosowania profilaktyki, a siedmiu na dziesięciu wolałoby nie przyjmować nowych pacjentów leczących się na koszt National Health System – mówi Mick Armstrong prezes British Dental Association.

Naszym celem jest zabezpieczenie procedur najlepszych dla pacjenta i kontraktów, które będą wspierały profilaktykę. Boimy się, że rząd może nie zweryfikować swojego podejścia, mimo że radykalna zmiana jest bardzo potrzebna. Zrobiliśmy wszystko, aby upewnić się, że minister zdrowia zna stanowisko brytyjskich dentystów z BDA – mówi Armstrong.

 Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH