PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Większe pieniądze dla rezydentów, ale większe także dla specjalistów

ms
13-11-2017, 09:40
Większe pieniądze dla rezydentów, ale większe także dla specjalistów Pieniądze dla rezydentów i specjalistów (foto: pixabay)
W ślad za zapowiadanym wzrostem uposażeń rezydentów, powinny pójść w górę wynagrodzenia specjalistów – twierdzi NRL.

Naczelna Rada Lekarska popiera postulat zwiększenia wynagrodzeń lekarzy rezydentów i zagwarantowania tej podwyżki poprzez wprowadzenie regulacji prawnej na poziomie ustawowym. Zamierzenia przedstawione przez rząd nie realizują jednak w pełni oczekiwań środowiska lekarskiego.

Samorząd lekarski od dawna wskazywał, że w celu zapewnienia w najbliższych latach ciągłości opieki zdrowotnej dla obywateli - konieczne jest zwiększenie liczby młodych lekarzy podnoszących kwalifikacje zawodowe w ramach specjalizacji poprzez zachęcenie ich do odbywania specjalizacji w Polsce oraz zapewnienie im właściwych warunków -  w tym finansowych - do wykonywania zawodu.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze lekarza i lekarza dentysty, odbywającego pecjalizację w trybie rezydentury, powinno być ustalone na poziomie dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Według NRL podobna regulacja prawna powinna dotyczyć też lekarzy specjalistów, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, w której lekarz, po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego, będzie miał mniejsze wynagrodzenie niż lekarz rezydent w trakcie specjalizacji.

Stanowisko nr 23/17/VII NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   NRL   specjalizacje  

POLECAMY W SERWISACH