PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza: nakłady na stomatologię ciągle rosną!

ms
16-09-2016, 10:21
Wiceminister zdrowia Piotr Gryza: nakłady na stomatologię ciągle rosną! Wiceminister zdrowia Piotr Gryza
Poseł Tomasz Piotr Nowak chciał wiedzieć dlaczego w planie finansowym NFZ na 2017 r. zadekretowano niezwykle niski poziom wydatków na świadczenia stomatologiczne. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymał odpowiedź, że w stomatologii sytuacja jest satysfakcjonująca.

Poseł Tomasz Piotr Nowak przypomniał, że na 2017 r. określono niezwykle niski poziom wydatków na świadczenia stomatologiczne (ok. 2,48 proc. całości kosztów świadczeń opieki zdrowotnej), podczas gdy w 2016 r. współczynnik ten przyjęto w wysokości 2,6 proc. Tymczasem, zgodnie z założeniami reformy służby zdrowia, na świadczenia stomatologiczne powinno przeznaczać się co najmniej 5 proc. budżetu na opiekę zdrowotną.

Tomasz Piotr Nowak  chciał wiedzieć:
- dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zmniejszeniu poziomu finansowania w ramach NFZ usług stomatologicznych z 2,60 proc. do 2,48 proc.;
- czy w związku z niepokojącymi badaniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwo Zdrowia planuje podjąć jakiekolwiek działania w celu zwiększenia dostępności usług stomatologicznych w ramach NFZ, a także poszerzenia zakresu tych usług;
- czy Ministerstwo Zdrowia podejmie działania w celu lepszego zabezpieczenia usług stomatologicznych w ramach NFZ dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych;
- ile gabinetów stomatologicznych podpisało umowę z NFZ na 2016 r. i jaki procent środków finansowych z puli całkowitej na leczenie dentystyczne przypadał na jeden gabinet;
- w ilu powiatach nie ma obecnie ani jednego gabinetu stomatologicznego z podpisaną umową z NFZ na świadczenie usług dentystycznych.

W odpowiedzi na te pytania wiceminister zdrowia Piotr Gryza podaje twarde liczby, z tym że nie na temat.

W 2014 r. na leczenie stomatologiczne z publicznej kasy wydano 1,729 mld zł, w 2015 r. 1,744 mld zł (wzrost o 0,90  proc.), w 2016 r. 1,824 mld zł (plan), co w porównaniu do 2015 r. czyni wzrost o 4,6 proc. Z kolei w 2017 r. zaplanowano wydatki na poziomie 1,848 mld zł (wzrost o 1,27 proc. w stosunku do 2016 r.).

Od 1 lipca 2016 r. zwiększono wycenę świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przez wprowadzenie współczynnika korygującego o wartości 1,2 dla rozliczania tych świadczeń. Oznacza to wzrost o 20 proc. wartości świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom. 

Głównym celem tej zmiany był wzrost dostępności dla dzieci i młodzieży do świadczeń ogólnostomatologicznych oraz stworzenie warunków dla skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej dla najmłodszych pacjentów.

Za sukces wiceminister zdrowia uznał powołanie 3 czerwca 2016 r. „Zespołu do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci” (Dz. U. M. Z. z 2016 r., poz. 60). Zadaniem Zespołu było opracowanie rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci, w tym opracowanie koncepcji stomatologicznej opieki zdrowotnej nad dziećmi oraz strategii jej wdrożenia.

Aktualnie trwa analiza wyników pracy Zespołu i opracowanie wniosków końcowych.

Piotr Gryza podaje za NFZ, że świadczenia w zakresie leczenia stomatologicznego realizowane są w każdym powiecie.

SŁOWA KLUCZOWE
nakłady na stomatologię   NFZ   Piotr Gryza  

POLECAMY W SERWISACH