PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W jaki sposób księgować materiały stomatologiczne w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

ms
04-02-2014, 07:34
W jaki sposób księgować materiały stomatologiczne w podatkowej księdze przychodów i rozchodów W jaki sposób księgować materiały stomatologiczne w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (foto: sxc.hu)
Materiały zużywane w ramach usług stomatologicznych należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 - "Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu". Materiały te podlegają ujęciu w spisie z natury jako materiały podstawowe i pomocnicze.

Takiej odpowiedzi udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi na pytanie dentystki realizującej usług stomatologiczne. Pytała ona czy środki medyczne kupowane w sklepach medycznych, wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych, ma wykazywać w spisie z natury.

Tymi środkami w praktyce stomatologicznej dentystki są m.in.:
- elementy i części do mocowania uzupełnień stomatologicznych,
- odbudowy zębów,
- masy wciskowe,
- materiały do wypełniania zębów i kanałów zębowych,
- sączki,
- ćwieki,
- leki,
- środki znieczulające,
- środki do płukania kanałów,
- wkłady i włókna do leczenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi argumentował: finalny efekt usługi stomatologicznej jest wyrobem gotowym, zaś materiały zużywane w toku świadczonych usług, które stają się główną substancją (budulcem, elementem) gotowego wyrobu (jak np. leki, materiały do wypełnienia zęba i kanałów zębowych), bądź bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (jak np. masy wyciskowe, sączki, ćwieki), zaliczane są odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych.

Interpretacja indywidualna z 8 stycznia 2014 r. nr IPTPB1/415-624/13-4/KSU.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH