• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

VAT na szyny do wybielania zębów i łyżki indywidualne

ms
27-05-2016, 08:10
VAT na szyny do wybielania zębów i łyżki indywidualne VAT na szyny wybielające (foto: pixabay)
Łyżki indywidualne nie są odsprzedawane samodzielnie, jest to niezbędny etap pracy, natomiast szyny wybielające są efektem ostatecznym, służącym procesowi wybielania zębów – w jaki sposób należy obciążyć te wyroby medyczne VAT?

Spółka z o.o. wykonuje wyroby medyczne w postaci protez dentystycznych, sztucznych zębów oraz świadczy usługi w zakresie wykonania innych wyrobów stomatologicznych, takich jak: łyżki indywidualne i szyny do wybielania zębów.

Wykonaniem protez i innych wyrobów dla spółki zajmują się technik dentystyczny oraz lekarz dentysta (protetyk). Pierwszy z nich jest zatrudniony w firmie na umowę o pracę, natomiast lekarz dentysta (protetyk) projektuje protezy oraz konsultuje przypadki. Ponadto spółka zatrudnia na umowę o pracę dwie osoby odpowiedzialne za sprawy biurowe, administracyjne i sprzedażowe. Osoby te nie wykonują prac bezpośrednio przy produkcji wyrobów medycznych. 

W podatku od towarów i usług spółka korzystała ze zwolnienia podmiotowego, związanego z limitem obrotów. To się jednak skończyło ze względu na przekroczenie kwoty zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług.

Łyżki indywidualne służą do pobierania dokładnych wycisków czynnościowych. Wyciski czynnościowe służą do odlewania modeli roboczych, na których wykonywane są prace protetyczne. Aby wykonać łyżkę indywidualną - konieczny jest model diagnostyczny zrobiony na podstawie wycisku anatomicznego.
Łyżki indywidualne są niezbędnym, pośrednim etapem pracy np. przy wykonywaniu uzupełnień ruchomych albo stałych. Nie są one odsprzedawane samodzielnie (jest to niezbędny etap pracy).

Szyny wybielające to nakładki na zęby z zostawionym miejscem na żel wybielający. Szyny są wykonywane indywidualnie. Stomatolog, po pobraniu wycisku, przekazuje go technikowi, a ten, po odlaniu modelu, wykonuje szyny metodą ciśnieniową.
Szyny wybielające są efektem ostatecznym, służącym procesowi wybielania zębów.
Szyny do wybielania, jako efekt końcowy, sprzedawane są dentystom, działającym w ramach innego podmiotu niż spółka (dentyści wcześniej pobierają wycisk zębów pacjenta).

Wykonanie protez dentystycznych, sztucznych zębów, szyn do wybielania zębów oraz łyżek indywidualnych przypada technikowi dentystycznemu, co regulują zapisy umowy zawartej między stronami: spółką a technikiem. 

W tych warunkach postawiono pytanie:
Czy dostawa, wykonanych przez zatrudnionego w spółce technika dentystycznego szyn do wybielania zębów oraz łyżek indywidualnych, mieści się w kategorii usług dentystycznych, o których mowa w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), a tym samym podlega zwolnieniu od podatku VAT?

Przepis ten mówi, że świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych zwolnione są z VAT.

SŁOWA KLUCZOWE
VAT   izba skarbowa   technik dentystyczny  

POLECAMY W SERWISACH