• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga: znowu zamieszali w delegacjach

js
08-01-2016, 11:36
Uwaga: znowu zamieszali w delegacjach Delegacja z ZUS (foto: freeimages)
Szkolący się dentysta na delegacji – nie jest to wcale rzadki przypadek. W tę codzienną sytuację wmieszał się ostatnio Sąd Najwyższy, wyrokując o kosztach zakwaterowania.

10 grudnia 2015 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że koszty zakwaterowania pracowników powinny stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Sędziowie uznali, że tak być powinno, bo w przepisach ubezpieczeniowych nie znajdują się regulacje, zwalniające pracodawcę z obowiązku opłacania składek od kosztów wynikających z zakwaterowania pracowników poza ich miejscem stałego zamieszkania. Skoro tak, to należy zaliczyć je jako wypłatę części wynagrodzenia w naturze!

To zdecydowanie komplikuje sytuację, zważywszy, iż wcześniej sądy administracyjne uznawały, że kosztów związanych z zakwaterowaniem pracownika nie należy wliczać do jego przychodu (NSA 23 lipca 2015 r. II FSK 1689/13; NSA 2 października 2014 r. II FSK 2387/12P; NSA z 19 września 2014 r. II FSK 2280/12). W tych interpretacjach koszty zakwaterowania służą realizacji obowiązku pracowniczego, są konieczne do wykonywania pracy i leżą w interesie pracodawcy, a nie pracownika.

Efekt wyroku SN: Wliczanie do przychodu kosztów związanych z zakwaterowaniem pracownika na delegacji, poniesionych w wyniku prowadzenia działalności poza miejscem siedziby i odprowadzanie od tego składek ZUS. Ten problem sędziowie zafundowali wszystkim podatnikom, także lekarzom dentystom, którzy w dużym odsetku prowadzą działalność gospodarczą.

sygn. akt: SN III UZP 14/15

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Koszty   zarządzanie gabinetem   Podatki   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH