PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga, mniejsze limity płatności gotówką

ms
19-10-2016, 09:40
Uwaga, mniejsze limity płatności gotówką Mniejsze limity płatności gotówką (foto: pixabay)
Od 1 stycznia 2017 r. zmniejszony zostanie z 15 tys. EUR do 15 tys. zł limit wartości transakcji między przedsiębiorcami, w ramach których płatności muszą być dokonywane (przyjmowane) za pośrednictwem rachunku płatniczego – podaje Ministerstwo Finansów.

O ile nie spełni się takiego warunku, grozi kara w postaci wyłączenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej kwota płatności została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

W przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów – powstanie obowiązek zwiększenia przychodów w tej części, w jakiej kwota płatności dokonana została bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Operacje te muszą być księgowane w miesiącu dokonania płatności z pominięciem rachunku płatniczego.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że transakcje finansowe za pośrednictwem rachunku płatniczego to nie tylko przelewy bankowe, ale także płatności, które odbywają się za pomocą instrumentów płatniczych, związanych z rachunkami płatniczymi, takimi jak karty płatnicze, ale również płatności dokonywane poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, np. PayPal, PayU.

Uwaga: operacje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Warto pamiętać, że formy uregulowania zobowiązań, takie jak kompensata (potrącenie), czy wymiana barterowa, nie są objęte zapowiadanymi restrykcjami.

Zmiany wynikają z przepisów ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
koszt uzyskania przychodu   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH