PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: dentysta najlepszym zawodem roku

U.S. News/ŁS
16-01-2015, 10:10
USA: dentysta najlepszym zawodem roku Dentysta i higienista stomatologiczy w 10 najlepszych zawodów w USA (fot. Fotolia/PTWP)
Najlepsza praca to taka, która daje zadowolenie finansowe, satysfakcję oraz perspektywę, że to się długo nie zmieni. Zdaniem Amerykanów wszystkie te zalety kryją się za drzwiami gabinetu dentystycznego.

W 2014 roku zawód lekarza dentysty znalazł się na trzecim miejscu w rankingu 10 najlepszych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w rankingu perspektyw na 2015 r. awansował na pozycję lidera zestawienia. Dlaczego? Zdaniem ekspertów, głównie z czterech powodów.

Po pierwsze, stopa bezrobocia w zawodzie stomatologa wynosi zaledwie 0,9 proc. Po drugie, praca dentysty zapewnia przyzwoity tzw. work-life balance, szczególnie w porównaniu do innych miejsc w pracy w służbie zdrowia. Po trzecie, dentyści zarabiają wybornie. Średnia wynagrodzenia rocznego w tym zawodzie wyniosła w 2013 r. prawie 165 tys. dolarów (mediana wynagrodzenia 146 tys. dolarów). Wreszcie po czwarte, amerykańskie biuro statystyk (Bureau of Labor Statistics, BLS) prognozuje, że w następnych latach powstanie ponad 23 tys. nowych miejsc pracy dla dentystów (16 proc. tempo wzrostu w latach 2012-2022).

W tegorocznym rankingu na piątej pozycji znalazł się również zawód higienisty/higienistki dentystycznego/ej (dental hygienist). W USA warto również pracować jako: pielęgniarka z wyższym stopniem kwalifikacji (miejsce 2), programista (3), lekarz (4), fizjoterapeuta (6), analityk IT (7), specjalista ds. zabezpieczeń komputerowych (8), pielęgniarka (9), asystentka lekarza (10). 

Źródło: U.S. News  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH