PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Udostępnienie majątku kliniki stomatologicznej na naukę i leczenie, a co z VAT?

07-10-2012, 07:35
VAT szkolenie z leczeniem (foto sxc.hu)
VAT szkolenie z leczeniem (foto sxc.hu)
Jaką stawkę podatku VAT należy naliczyć w przypadku udostępnienia majątku tak zwanego przedsiębiorstwa leczniczego do przeprowadzania zajęć dydaktycznych i badawczych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii?

Pytanie takie zadała firma, która realizowała dla uniwersyteckiego centrum naukowego odpłatne usługi polegające na zapewnieniu:

- stanowisk do prowadzenia zajęć dydaktycznych klinicznych (wyposażonych w sprzęt medyczny),

- usług średniego personelu medycznego w zajęciach dydaktycznych klinicznych,

- materiałów koniecznych do prowadzenia zajęć dydaktycznych klinicznych (m.in. odzieży ochronnej),

- czystości na stanowiskach do prowadzenia zajęć.

Do końca 2011 r. usługi spółki, funkcjonującego jako NZOZ uniwersytetu, stanowiły tylko wewnętrzne rozliczenia w ramach jednej struktury uczelni, jednakże od początku 2012 r. (po wyodrębnieniu spółki kapitałowej) - wzajemne rozliczenia finansowe pomiędzy tymi podmiotami stanowią czynności podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

NZOZ jest przekonany, że na podstawie przepisów ustawy o VAT - świadczone przez niego usługi w zakresie ochrony zdrowia pacjentów korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT, jednakże spółka miała wątpliwości co do zakresu i sposobu opodatkowania tym podatkiem świadczeń obejmujących kompleksową obsługę procesu dydaktycznego klinicznego, finansowanego z budżetu skarbu państwa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wziął pod uwagę m.in. fakt, że usługi polegające na udostępnianiu uczelni majątku przedsiębiorstwa leczniczego do wykonywania zajęć dydaktycznych i badawczych (w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych) towarzyszą usługom zwolnionym (kształcenie zawodowe osób do wykonywania zawodów medycznych). Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie zwolnienia z VAT, ale tylko wówczas gdy usługi te są finansowane ze środków publicznych. W przeciwnym razie obciążane są 23 proc. stawką podatku (sygn. akt ITPP1/443-200/12/MS).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   szkolenia   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH