PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trzy warunki niezbędne do otrzymania dotacji z UE

ms
08-03-2016, 07:04
Trzy warunki niezbędne do otrzymania dotacji z UE Dotacje unijne dla gabinetów stomatologicznych (foto: pixabay)
To oczywiste, że właściciel gabinetu dentystycznego, aby mógł skorzystać z unijnej dotacji, musi spełnić wymagania stawiane przez udzielających wsparcia. Warto zatem zawczasu znać te warunki, żeby przygotować się do złożenia bezbłędnego wniosku.

Oto trzy niezbędne kryteria w każdym wniosku.

1. Innowacyjność produktowa lub procesowa
Do każdego wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające innowacyjność, planowanego do kupienia, sprzętu. Dokumenty takie muszą opisywać innowacyjność procesową lub produktową, ale uwaga - nie mogą być wystawione przez producenta sprzętu. Muszą być przygotowane przez państwową jednostkę naukową lub stowarzyszenie branżowe. Każda placówka, starająca się o dotację, z reguły przygotowuje dokumenty indywidualnie za pośrednictwem jednostki naukowej, która najczęściej pobiera opłatę od 2,5 tys. do 6,0 tys. zł. Oczywiście nie każdy sprzęt uzyska stosowną rekomendację. Wybór musi być przemyślany, podyktowany potencjałem innowacyjności urządzenia.

2. Zdolność do realizacji projektu
We wniosku bardzo ważny jest potencjał ekonomiczny podmioty aplikującego. Trudno o szczęśliwy finał bez należytego zabezpieczenia finansowego w postaci np.: promesy bankowej, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym lub umowy pożyczki.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający zabezpieczenie finansowe. W zasadzie musi być on wystawiony na całą kwotę projektu, ale występują wyjątki od tej reguły. Nie jest możliwe otrzymanie dotacji np. 500 tys. zł, jeśli zdolność kredytowa wnioskodawcy wynosi jedynie 400 tys. zł. Nawet jeśli otrzymujemy dotację, odpowiadającą połowie kosztów realizacji projektu, to i tak najczęściej musimy mieć zabezpieczenie finansowe na całą kwotę projektu.

3. Zakupy na sprzęt lub budowę z adaptacją
Dotacje 2014 - 2020 właściwie nie przewidują otrzymania dotacji na budowę. Można kupić: sprzęt, maszyny i urządzenia niezbędne do realizacji projektu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wniosku wpisać adaptację pomieszczeń niezbędną do eksploatacji kupowanych maszyn – np. kosztem kwalifikowalnym jest przystosowanie pomieszczenia do wykonywania diagnostyki w oparciu o tomografię komputerową.

Jedyny przypadek, w którym można starać się o dotację na budowę -  to inwestycje w centra badawcze, ale to dotyczy niewielkiej liczby dentystów.  

Każdy z powyższych warunków musi zostać spełniony, bo w przeciwnym przypadku nie ma właściwie szans na otrzymanie dotacji. Warto zawczasu przygotować placówkę do otrzymania dofinansowania, głównie poprzez zbudowanie zdolności kredytowej. Resztę formalności można załatwiać sukcesywnie później.

Konsultacje i pozyskiwanie dotacji:
biuro@dentalway.pl
tel. 733 203 682
Zapraszamy na konsultacje podczas targów Krakdent

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH