PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

To dentyści najczęściej popełniają samobójstwa, dlaczego?

en
20-05-2016, 09:02
To dentyści najczęściej popełniają samobójstwa, dlaczego? Ciężki zawód dentysty (fot. pixabay)
O ciemniejszych stronach zawodu dentysty - mówi amerykańska dentystka Alessandra Raschkovsky prowadząca gabinet Zen Dental w Los Angeles.

Praca dentysty może być przyczyną dużej frustracji. Statystyki podają, że wśród różnych grup zawodowych właśnie dentyści najczęściej popełniają samobójstwa. Wykonywana praca jest stresująca. Wyczerpuje fizycznie, ale i psychicznie, bo przez cały dzień dentysta ma do czynienia ze zdenerwowanymi ludźmi. Stale patrzy na zepsute zęby i słucha dźwięku borowania (oczywiście można do niego przywyknąć). Bardzo często problemem dentystów jest wypalenie zawodowe.

Stale słyszę „nie lubię dentystów”. Jasne, że nie każda wizyta u dentysty wiąże się z bólem, ale tak  dentysta się kojarzy. Albo z silnym bólem, albo ze strachem.

Jakość pracy, ma się nijak do poziomu strachu pacjenta. Po prostu się boją i już. Dlatego tak ważne jest wysokie poczucie komfortu leczonej osoby. W przeciwnym wypadku pacjent przyjdzie do gabinetu dopiero, gdy naprawdę coś poważnego zacznie mu dokuczać. W poprawianiu samopoczucia może pomóc fotel do masażu w poczekalni. A w gabinecie wideo okulary, z których można skorzystać w przypadku dłuższej procedury leczenia.

Studia stomatologiczne to poważna inwestycja finansowa, więc warto być pewnym, że to rzeczywiście zawód dla ciebie. Znam ludzi, którzy po otrzymaniu dyplomu może pracowali rok lub dwa jako dentyści i dochodzili do wniosku, że nienawidzą tej roboty. Dobrym pomysłem jest popracować w roli pomocy w gabinecie dentystycznym przed wyborem studiów, bo szkoda czasu i pieniędzy na chybione wybory.

Zaczniesz widzieć tylko zęby. Zaglądanie w usta ludziom, to będzie twoja druga natura. Na pierwszym spotkaniu z nieznaną osobą najpierw widzę uśmiech. W gruncie rzeczy stale gapię się w usta swojego rozmówcy, sprawdzam mu dziąsła i oceniam na ile proste ma zęby. Jeśli ktoś wybucha śmiechem udaje mi się obejrzeć także trzonowce!

Twoją reputację buduje lub rujnuje rejestratorka. Możesz być najlepszym dentystą na świecie, ale nikt do ciebie nie przyjdzie, jeśli osoba „na pierwszej linii” nie będzie sympatyczna. Warto się upewnić, że ludzi którzy z tobą pracują odnoszą się do pacjentów naprawdę dobrze.

Przekonanie ludzi, że kondycja zębów zależy tylko od nich, może być trudne. W 99 proc. za zdrowie jamy ustnej odpowiada pacjent. Można uratować ząb podczas wizyty w gabinecie, ale sytuacja wróci do punktu wyjścia, jeśli w domu pacjent nie będzie dbał o zęby. Dlatego do znudzenia powtarzam o oznaczeniu regularnego szczotkowania.

Sprzęt stomatologiczny może być bardzo niebezpieczny, więc trzeba być niezwykle ostrożnym. Łatwo zranić pacjenta, gdy niespodziewanie drgnie. Dbałość o komfort pacjenta, jego dobre samopoczucie, zmniejsza ryzyko, że nagle się poruszy podczas leczenia.

Wielu dentystów ma schorzenia szyi i pleców. Niezależnie od rodzaju przeprowadzanego leczenia przez długie godziny siedzą w tej samej pozycji. Trzeba o siebie dbać, bywa że konieczne staje się uprawianie jogi, albo pływanie, by zrównoważyć szkodliwą pozycję.

A dobre strony? Nawet jeśli ludzie nienawidzą chodzić do dentysty, to wychodzą od niego uśmiechnięci. I to sprawia, że mimo wszystko można lubić swój zawód.

Więcej: cosmopolitan.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent_w_gabinecie   dentysta   leczenie   stomatologia  

POLECAMY W SERWISACH