PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

TK nie zajmie się kwestią tajemnicy lekarskiej na paragonie

NRL/ŁS
20-03-2015, 11:05
TK nie zajmie się kwestią tajemnicy lekarskiej na paragonie TK o paragonach fiskalnych
Kwestionowany przez Naczelną Radę Lekarską przepis rozporządzenia nakazujący, aby paragon fiskalny wskazywał nazwę towaru czy usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację, doczekał się na razie tylko jednej interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów, w dodatku – jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny – interpretacja ta nie jest wiążąca dla sądów administracyjnych.

Naczelna Rada Lekarska złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności:
1) § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących w zakresie, w jakim zobowiązuje lekarzy i lekarzy dentystów do ujawniania w treści paragonu fiskalnego danych objętych tajemnicą lekarską

Trybunał wskazał, że oceniając konstytucyjność normy prawnej Trybunał uwzględnia jej interpretacje tylko wtedy, gdy jest ona ustalona w sposób stały, powszechny i jednolity, a takiego waloru nie ma interpretacja przepisu dokonana przez Ministra Finansów.

Trybunał Konstytucyjny oparł swoje rozstrzygnięcie ponadto na stwierdzeniu, że możliwość powiązania danych osoby pacjenta korzystającego ze świadczenia zdrowotnego z danymi wydrukowanymi na paragonie fiskalnym przy wyborze przez pacjenta płatności kartą płatniczą oraz przy żądaniu przez pacjenta wskazania numeru NIP na paragonie jest wyborem pacjenta i wymaga co najwyżej uprzedzenia go o konsekwencjach takiego wyboru, nie ma natomiast - zdaniem Trybunału Konstytucyjnego - bezpośredniego związku z zaskarżonym przepisem rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Więcej: NRL

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
tajemnica lekarska   paragon   Trybunał Konstytucyjny   NRL  

POLECAMY W SERWISACH