PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Terminal płatniczy u dentysty. Czy być powinien?

infoDENT24.pl
16-02-2015, 10:16
Terminal płatniczy u dentysty. Czy być powinien? Terminal płatniczy w gabinecie wzmacnia prestiż (fot. Fotolia/PTWP)
Pacjent płacący kartą w gabinecie dentystycznym jest …lepiej wykształcony, ma wyższe dochody, zależy mu na uznaniu otoczenia (także jeśli chodzi o nieskazitelny wygląd), no i płaci wyższe rachunki.

Okazuje się, że w przypadku usługi leczenia zębów niewielu Polaków wybiera epłatności. Czyżby ta właśnie grupa osób omijała gabinety dentystyczne? Niemożliwe!

Odpowiedź jest prosta. Zdecydowana większość lekarzy dentystów, szczególnie tych działających w pojedynkę, nie ma terminali umożliwiających bezgotówkowe operacje finansowe. Nic w tym dziwnego. Dla gabinetu to dodatkowy koszt niepotrzebnie obciążający rachunek zysków i kosztów. Ten argument jest, a dokładnie był decydujący. W ostatnich tygodniach wiele się jednak w tej materii zmieniło, a to dzięki niższym stawkom tzw. interchange (patrz ramka). Nie bez znaczenia jest także coraz powszechniejszy system płatności mobilnych, który wyraźnie redukuje poziom opłat za stosowanie terminala akceptującego karty bankowe.

Warto pamiętać

Od 29 stycznia 2015 r. nowe stawki tzw. interchange wynoszą średnio 0,2 proc. wartości krajowej transakcji płatniczej wykonanej przy użyciu karty debetowej oraz 0,3 proc. wartości krajowej transakcji płatniczej wykonanej przy użyciu karty kredytowej. Jeszcze do połowy 2014 r. wynosiły one kilkukrotnie więcej.


A priori negując ekonomiczną zasadność posiadania terminala do płacenia kartą nikt z dentystów nie myśli nawet o tym, że niejednokrotnie pacjenci podświadomie zadają sobie pytanie: czy tam gdzie niedostępne są współczesne formy płatności, otrzymać można usługę bazującą na tym co najnowocześniejsze w stomatologii?

Kiedy Polacy płacą kartą? Warto pamiętać, że duża grupa ankietowanych odpowiada: kiedy tylko mogę, bo nie lubię nosić przy sobie gotówki. Kolejnym powodem jest zysk. Ankietowani twierdzą: płacę kartą zawsze gdy mogę, bo bank oddaje mi 2-3 proc. z każdej transakcji. Po stronie korzyści pojawiają się także: łatwość obsługi, zwolnienie z obowiązku szukania bankomatów (Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie, pod względem liczby bankomatów w porównaniu do liczby mieszkańców). Nie bez znaczenia jest fakt, że użytkowanie karty niejednokrotnie zwalnia z obowiązku płacenia za konto bankowe.

SŁOWA KLUCZOWE
płatności_w_gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH