• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Telestomatologia u drzwi, na razie amerykańskich

smn
11-05-2018, 12:30
Telestomatologia u drzwi, na razie amerykańskich Telestomatologia ma skutecznie uławiać dostęp do opieki stomatologicznej (fot. pixabay)
Podstawową barierą w dostępie do opieki stomatologicznej są czas, odległość i koszt, niezależnie od tego, czy są to usługi stomatologiczne świadczone prywatnie czy państwowo. Wszystkie te przeszkody może przełamywać telestomatologia. Co więcej w bezpieczny i wydajny sposób!

 U nas trwa dyskusja nad terminem wprowadzenia obowiązku e-zwolnień, a jednym z kluczowych argumentów za jego odroczeniem jest zdarzający się, wcale nierzadko, brak łączności z internetem.  Tymczasem w Stanach Zjednoczonych wykorzystanie cyfrowych technologii coraz odważniej wkracza do systemu służby zdrowia.

W stomatologii zastosowania tych rozwiązań koncentrują się na poprawie skuteczności, precyzji oraz dostępności zabiegów stomatologicznych. A osiągać te cele można integrując cyfrowe obrazowanie, przechowywanie danych i telekomunikację. Za pośrednictwem internetu wszystkie osoby kluczowe w systemie opieki stomatologicznej czyli lekarze, technicy dentystyczni i personel pomocniczy mogą szybko kontaktować się z pacjentami, odpowiadając na ich potrzeby.

Na amerykańskim rynku telestomatologii liczą się obecnie trzy firmy Denteractive, OralEye i  MouthWatch.

 Aktualnie największym polem do działania dla telestomatologii jest publiczny sektor opieki stomatologicznej i mobilne gabinety stomatologiczne. W Stanach Zjednoczonych zwiększa się populacja mieszańców, którzy mają utrudniony dostęp do dentysty.  W publicznej służbie zdrowia pracownikiem medycznym pierwszego kontaktu dla pacjenta jest higienistka stomatologiczna. Telestomatologia może usprawnić przeglądanie danych zebranych przez higienistkę, zatwierdzanie procedur profilaktyki próchnicy oraz planowanie leczenia przez dentystę. 

Dzięki tej technologii higienistka szybko może konsultować z dentystą i upewnić czy pacjent wymaga diagnostyki oraz zabiegów będących w kompetencjach lekarza i prowadzonych poza jej gabinetem.

W Stanach Zjednoczonych kolejne rejony kraju przyjmuję tę telestomatologię jako element nadzorowania pracy higienistki stomatologicznej. W Kalifornii telestomatologia została włączona do programu  Denti-Cal, w Kolorado jest narzędziem wykorzystywanym przez publiczne przychodnie stomatologiczne, w Arizonie służy głównie do leczenia dzieci i młodzieży.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH