PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Technika XXI wieku, ale tylko za progiem gabinetu

smn
14-12-2017, 10:00
Technika XXI wieku, ale tylko za progiem gabinetu Polskich dentystów nie stać na innowacyjny sprzęt stomatologiczny (fot. pixabay)
Nowoczesne urządzenia mają dla większości gabinetów stomatologicznych zaporową cenę. Na przykład zaledwie 5 proc. warszawskich gabinetów ma możliwość trójwymiarowego diagnozowania zębów.

Zamiast tradycyjnych zdjęć rentgenowskich - trójwymiarowe modelowanie, zamiast "oka i doświadczenia" dentysty  - bardzo precyzyjny laser do lokalizowania ubytków. Mimo coraz większej dostępności nowoczesnych technologii, barierą pozostają koszty. 

– W Polsce jest bardzo niewiele gabinetów, w których są dostępne możliwości trójwymiarowego diagnozowania. W samej Warszawie jest to tylko ok. pięć proc. gabinetów – twierdzi Paweł Wiśniewski z kliniki Naturaldens w rozmowie z Newseria Innowacje.

– Testery laserowe znacznie lepiej niż oko stomatologa pozwalają stwierdzić, czy jest próchnica, czy jej nie ma, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych.   Także trójwymiarowe wizualizacje zęba pozwalają znacznie lepiej zdiagnozować problemy pacjenta niż tradycyjne, dwuwymiarowe zdjęcie rentgenowskie. Skanowanie 3D ma także zastosowanie w protetyce, dzięki tej metodzie można uniknąć błędów. Skan trafia do laboratorium, w którym frezarki o wysokiej precyzji wycinają na jego podstawie zęby. Nie ma tu już miejsca na błędy ludzkie – tłumaczy Paweł Wiśniewski.

Polska ma jedną z najniższych w Europie liczb praktykujących dentystów. Wśród 28 krajów, dla których Eurostat opublikował najświeższe dane, mniej dentystów jest tylko w Czarnogórze, gdzie w 2015 r. na 100 tys. mieszkańców przypadało czterech stomatologów. W naszym kraju jest to 33 stomatologów. Od europejskiego lidera, Lichtensteinu, z jego ponad 138 stomatologami na 100 tys. mieszkańców dzieli nas przepaść.

Jak prognozują analitycy z firmy Grand View Research, do 2024 r. światowy rynek stomatologii estetycznej osiągnie wartość niemal 28 mld USD. Z kolei Markets & Markets donosi, że wartość rynku stomatologii zachowawczej z endodoncją będzie rosła w średniorocznym tempie 6,4 proc., a jego wartość w 2022 r. wyniesie 21,3 mld USD, podaje agencja informacyjna Newseria Innowacje.

Więcej: ceo.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH