PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Technik dentystyczny a praca w szczególnych warunkach

ms
08-10-2015, 10:38
Technik dentystyczny a praca w szczególnych warunkach Emerytura dla techników dentystycznych (foto: freeimages)
Czy technik dentystyczny pracuje, czy nie pracuje w warunkach szczególnych? To ważne pytanie, bo od odpowiedzi zależy m.in. to czy osoby zatrudnione na takim stanowisku mają prawo do wcześniejszej emerytury. Okazuje się, że odpowiedź na to ważkie pytanie uzależniona jest od...składu sędziowskiego rozpatrującego skomplikowane zagadnienie prawne.

Podobnie było i w tej sprawie, w której sędziowie wydawali odmienne wyroki.

Sąd Okręgowy ustalił, że powódka od 1 marca 1977 r. do 30 września 1998 r. była zatrudniona w Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej jako technik dentystyczny. Jedynie w okresie od 2 stycznia 1978 r. do 31 grudnia 1978 r. pracowała w połowie wymiaru etatu.

Specyfika pracy technika dentystycznego
Praca ubezpieczonej polegała na wykonywaniu protez dentystycznych z tworzyw sztucznych, żywic akrylowych i gipsu. Najpierw kobieta wykonywała odlewy protez rozprowadzając proszek gipsowy wodą. Następnie na modelu gipsowym wykonywała wałki zgryzowe z wosku, które przekazywała do gabinetu stomatologicznego, gdzie pobierano wzór zgryzu pacjenta. Model zgryzu należało zazwierakować, czynność ta określała kształt jamy ustnej. Z modelu jamy ustnej wnioskodawczyni wycinała wosk i wstawiała zęby żywiczne.

Po przymiarce modelu przez pacjenta technik poddawała model dalszej obróbce, gipsowała go w puszce i podgrzewała do chwili wytopienia się wosku. W miejsce wosku wlewała następnie rozrobioną masę żywiczną i gotowała masę do jej stwardnienia. Model protezy był oczyszczany z gipsu i poddawany dalszej obróbce.

Kobieta szlifowała i polerowała masę żywiczną, z której była wykonana proteza, przy pomocy wiertła i maszyny polerującej. Przy polerowaniu używany był pumeks. Sąd ustalił, że w związku z obróbką żywic i tworzyw sztucznych wydzielał się pył i hałas. Ubezpieczona wykonywała swa pracę w przychodni, równocześnie z nią pracowało około 4-5 techników dentystycznych.

 

Uciążliwość i szkodliwość pracy  w pracowni protetycznej w przychodni i w przemyśle chemicznym
Na 1 stycznia 1999 r. ubezpieczona legitymowała się okresami składkowymi i nieskładkowymi w wymiarze 21 lat 7 miesięcy i 15 dni. 10 sierpnia 2012 r. technik dentystyczny wystąpiła z wnioskiem do ZUS o emeryturę. Pracodawca powódki odmówił wydania wnioskodawczyni świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach wskazując, że stanowisko technika dentystycznego nie zostało wymienione w przepisach resortowych dla służby zdrowia, a ubezpieczona nie pracowała w chemii.

W ocenie Sądu Apelacyjnego materiał dowodowy nie dostarczył podstaw do przyjęcia, że uciążliwość i szkodliwość pracy, jaką wykonywała kobieta na stanowisku technika dentystycznego w pracowni protetycznej w przychodni była taka sama czy porównywalna z pracą pracownika produkcji w przemyśle chemicznym. Nie można wiązać pracy wykonywanej w służbie zdrowia, polegającej na wykonywaniu protez dentystycznych, z pracami przy produkcji i przetwórstwie żywic i tworzyw sztucznych w chemii. Z tych względów Sąd drugiej instancji oddalił odwołanie osoby starającej się o emeryturę.

SŁOWA KLUCZOWE
technik dentystyczny   ZUS   emerytura  

POLECAMY W SERWISACH