PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szwajcaria: podatek od cukru na leczenie stomatologiczne dzieci

kan
11-05-2017, 09:01
Szwajcaria: podatek od cukru na leczenie stomatologiczne dzieci Coraz więcej państw opodatkowuje słodzone napoje (fot. pixabay)
W Vaud - jednym ze szwajcarskich kantonów - podatek od słodkich napojów będzie przeznaczany na opłacanie opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży do 18 r. ż.

Sukces Meksyku, w którym po wprowadzeniu podatku od cukru już drugi rok z rzędu utrzymuje się niższe spożycie cukru zachęcił do działania Szwajcarię. Powstał pomysł, by wprowadzić podatek od słodkich napojów i wykorzystać go na finansowanie opieki stomatologicznej. W założeniu pozyskane fundusze pokryją nawet 50 proc. kosztów leczenia stomatologicznego (z wyjątkiem leczenia ortodontycznego) dzieci i młodzieży do 18 r. ż. 

W czerwcu nowy podatek, który ma wynieść nie więcej niż 0,30 franka szwajcarskiego za litrowe opakowanie napoju i około 0,10 franka za puszkę napoju ma być omawiany na zebraniu parlamentu kantonu Vaud, a na jesieni poddany pod głosowanie.

W 2014 r. rząd Meksyku wprowadził podatek od słodkich napojów w ramach walki z nadwagą i otyłością, która przybiera w tym kraju rozmiary epidemii. W ciągu pierwszego roku po wprowadzeniu nowej regulacji, spożycie napojów słodzonych spadło o 5,5 proc., a w następnym o 9,7 proc. 

Eksperci w dziedzinie zdrowia społecznego (szczególnie zajmujący się otyłością, cukrzycą i chorobami jamy ustnej) śledzą rozwój sytuacji w Meksyku. Ponad 70 proc. cukru w typowej obecnie meksykańskiej diecie pochodzi ze słodkich napojów.

Do dnia dziesiejszego już 19 państw wprowadziło podobny podatek od cukru, a kolejne zapowiadają taki zamiar.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
napoje słodzone   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH