• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkoła: źródełka wody pitnej w walce z próchnicą

zw.com.pl/szaft
21-04-2015, 11:23
Szkoła: źródełka wody pitnej w walce z próchnicą Źródełka wody pitnej mają sprawić, że dzieci mniej chętniej będą sięgały po napoje słodzone (fot. UM Warszawa)
W publicznych szkołach podstawowych i gimnazjalnych w Warszawie zainstalowane zostaną tzw. źródełka wody pitnej. Woda ma stać się alternatywnym sposobem gaszenia pragnienia dla słodzonych napojów.

W poniedziałek (20 kwietnia) podpisy pod porozumieniem w tej sprawie złożyły m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Hanna Krajewska.

Woda w źródełkach będzie taka sama, jak płynie w kranach, ale dzięki możliwości pochylania się nad strumieniem wody lepiej zachowane zostaną zasady higieny. Jak zapewniła Hanna Krajewska, woda płynąca w kranach w Warszawie jest najwyższej jakości możliwej do osiągnięcia.

Marta Widz, koordynatorka prowadzonej w warszawskich szkołach kampanii "Wiem co jem" zwraca uwagę, że woda najlepiej gasi pragnienie, a przy tym nie powoduje próchnicy, tak jak słodzone napoje, po które często sięgają dzieci w szkołach.

- Jedna półlitrowa butelka słodzonego napoju zawiera przeciętnie 50 g cukru. Oznacza to, że wypijanie codziennie jednej takiej butelki napoju to rocznie 18,2 kg "wypitego" cukru - zauważa.

Pierwsze montaże źródełek mogą być przeprowadzone już w maju i czerwcu.

Szacunkowy koszt zakupu źródełek to blisko 1,4 mln zł (koszt jednego źródełka to prawie 4,6 tys. zł); poniesie go MPWiK, które przekaże szkołom urządzenia w formie darowizny. Koszt przygotowania instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, sprawdzenie jakości wody w budynku oraz codziennego użytkowania źródełka leżą po stronie szkoły.

Więcej: zw.com.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH