PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczecin: lekarze wiedzą jak rozliczać odbiór śmieci

29-05-2013, 00:01
Szczecin: lekarze wiedzą jak rozliczać odbiór śmieci (fot. sxc.hu)
Szczecin: lekarze wiedzą jak rozliczać odbiór śmieci (fot. sxc.hu)
Członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie dowiedzieli się, jak odbiór śmieci na terenie miasta mają rozliczać właściciele gabinetów lekarskich. Odpowiedzi na nurtujące medyków pytania udzielił Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Uwaga: Informacje uzyskane przez szczeciński samorząd lekarski nie będą obowiązywały lekarzy z innych miast.

W Szczecinie ustalono, że metoda obliczenia należności za wyprodukowane śmieci będzie zależała od ilości zużytej wody. Jedynie domy jednorodzinne mają ten przywilej, że płacą jedną kwotę zryczałtowaną w wysokości 57 zł, jeżeli właściciel domu zadeklaruje selektywną zbiórkę śmieci

- Powstało sporo zamieszania w tej kwestii zwłaszcza, że deklaracja którą należy wypełnić  (dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów jednorodzinnych ) jest tak skomplikowana, że pytania same się mnożą uważają członkowie OIL w Szczecinie.

Aby rozwiać wątpliwości sformułowano pięć pytań do lokalnego Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Wszystkie dotyczyły sposobu naliczania opłaty, w zależności od usytuowania gabinetu medycznego:

1. Gabinet mieści się w jednym z lokali wspólnoty mieszkaniowej;
2. Gabinet mieści się w jednym z lokali zarządzanych przez ZBiLK;
3. Gabinet mieści się w części wolnostojącego domu jednorodzinnego (zamieszkały);
4. Gabinet mieści się w wolnostojącym budynku (niezamieszkały);
5. Gabinet mieści się w jednym z lokali wspólnoty mieszkaniowej, w której lokale użytkowe są na parterze, zaś mieszkania na kolejnych piętrach są komunalne.

A oto odpowiedzi Pawła Adamczyka, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska:

Gabinet w jednym z lokali wspólnoty mieszkaniowej -  deklarację składa zarządca lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej, obliczając opłatę od zużycia wody dla części zamieszkałej oraz za pojemnik dla części niezamieszkałej, uwzględniając wskaźnik średniej tygodniowej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych, tj. 110 l. na 10 pracowników, która została określona w § 6 ust. 5 Uchwały Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z 19 listopada 2012 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin. W wyniku zmian metody naliczania opłat i wzorów deklaracji, po uprawomocnieniu się uchwał Rady Miasta podjętych 22 kwietnia 2013 r.  dla nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej i mieszanej,  właściciel/zarządca będzie mógł do podstawy naliczenia opłaty przyjąć zużycie wody z 12 miesięcy lub dwukrotność zużycia z 6 kolejnych miesięcy, wybierając korzystniejszy wariant.

Gabinet w jednym lokalu zarządzanym przez ZBiLK - deklarację składa ZBiLK, dokonując obliczenia jw.

Gabinet w części wolnostojącego domu jednorodzinnego - deklarację składa właściciel nieruchomości dokonując obliczenia jw.

POLECAMY W SERWISACH