• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczecin: centrum denturystyki

en
25-07-2016, 08:02
Szczecin: centrum denturystyki Cudzoziemcy doceniają pracę polskich dentystów (foto: pixabay)
Pacjenci z Niemczech, Belgii, Szwecji, Norwegii, Danii chętnie przyjeżdżają leczyć zęby do Szczecina. Często całymi rodzinami.

- Obcokrajowcy często przyjeżdżają grupami, rodzinami – powiedziała Rzeczpospolitej dr Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes OIL Szczecin. - Niedawno odwiedził nas Algierczyk mieszkający w Belgii. Przyjechał z żoną, mamą, tatą. I przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że muzułmankę może leczyć tylko kobieta – wspomina dentystka.

Nie ma się co dziwić, niektóre usługi stomatologiczne po naszej stronie granicy mogą być nawet trzy razy tańsze. Zwykłe ubytki cudzoziemscy pacjenci robią u siebie, ale już po implanty i inne bardziej zaawansowane leczenie przyjeżdżają do Szczecina.

Z Niemiec, Danii, Norwegii jest tu bardzo blisko, dobrze działają połączenia lotnicze i promowe.
W Danii istnieją kliniki, które diagnostykę robią na miejscu, natomiast leczenie proponują w Szczecinie. Wyjazd organizują kompleksowo, podstawiają samochód, zaopatrują w bilety na prom i rezerwują miejsce w hotelu - informuje Rzeczpospolita.

Nie wiadomo jak intensywny jest ten ruch pacjentów. - Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie nie prowadzi statystyk i nie posiada informacji w zakresie wzrostu liczby pacjentów z zagranicy zainteresowanych skorzystaniem z usług stomatologicznych – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą dr n. med. Magda Wiśniewska, prezes OIL w Szczecinie.

Analizami i konkretnymi cyframi nie dysponuje też administracja państwowa, samorządowa. Ale z innych danych udostępnionych przez OIL i rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą wynika, że w Szczecinie jest 953 stomatologów, na terenie podległym OIL w Szczecinie 1610 (i stale przybywa, np. w 2007 r. było 1347, w 2011 r. 1476), w województwie – ponad 2 tys. W większym pod względem liczby mieszkańców woj. kujawsko-pomorskim - 1300. Bydgoska Izba Lekarska ma w rejestrze ok. 690 dentystów, a miasta są porównywalnej wielkości.

Około 65 proc. szczecińskich dentystów  funkcjonuje poza systemem NFZ. Z danych OIL wynika, że tylko 373 świadczeniodawców zawarło umowę z Funduszem na leczenie stomatologiczne. Wielu nawet nie ubiega się o kontrakt.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
denturystyka   dentysta Szczecin  

POLECAMY W SERWISACH