PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Studenci stomatologii kształcić się będą w Opolu?

ms
10-01-2017, 10:33
Studenci stomatologii kształcić się będą w Opolu? Stomatologia w Opolu - wizualizacja siedziby
Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk zapowiada, że jeszcze w roku akademickim 2017/2018 w Opolu uruchomiony zostanie kierunek lekarski. W ciągu kilku następnych lat – dentystyczny.

Taki scenariusz uzależniony będzie jednak od pieniędzy z budżetu państwa. Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego zadeklarował pokrycie kosztów powstania uczelni medycznej w Opolu. Na ten cel  rząd wyłożyć ma 32 mln zł, z czego 15 mln zł w 2017 r. Całkowity koszt inwestycji, związanej z uruchomieniem kierunku lekarskiego, to ok. 42 mln zł, z czego 8 mln zł stanowić ma wkład własny UO.

Prof. dr hab. Marek Masnyk zapewnia, że to strategiczna inwestycja nie tylko dla uniwersytetu, ale całego regionu. - Jesteśmy zdeterminowani, by pierwszych studentów przyjąć już 1 października 2017 r. – twierdzi rektor UO. Dodaje on, że stworzony ma być projekt edukacyjny w strefie ochrony zdrowia, który będzie stale się rozwijał, a kierunek lekarski to tylko początek. - Jestem przekonany, że za kilka lat będziemy kształcić również stomatologów, czy farmaceutów – przewiduje prof. Marek Masnyk.

W styczniu 2017 r. planowane jest symboliczne wbicie łopaty i rozpoczęcie przebudowy budynku przy ul. Oleskiej 48 w Opolu.

Władze Uniwersytetu Opolskiego skierowały prośby do gmin, starostw powiatowych i firm o wsparcie finansowe dla powstającego kierunku lekarskiego. Wiele z nich zadeklarowało, że w budżetach 2017 r. uwzględni kwotę 50 tys. zł. Są to min. starostwa w: Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach oraz w Strzelcach Opolskich. Po 1 mln zł dały już władze samorządowe województwa i miasta.

Więcej: nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH