PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologiczna pomoc doraźna: irytuje pacjentów, ci zaś dentystów

js
12-10-2015, 12:10
Stomatologiczna pomoc doraźna: irytuje pacjentów, ci zaś dentystów W nocy do dentysty (foto: freeimages)
O ile niektórzy dentyści rozważają prowadzenie działalności w formule stomatologicznej pomocy doraźnej, to postawa części pacjentów, korzystających z takiej pomocy, skutecznie ich od takich myśli powinna uwolnić.

Gazeta Wrocławska opisuje nocny dyżur stomatologiczny w tym mieście z perspektywy sfrustrowanych i rozżalonych pacjentów.

Wrocławianka Gabriela Choma z silnym bólem zęba szukała pomocy na ostrym dyżurze w Centrum Stomatologicznego As-Dent przy ul. Sosnowieckiej. Pacjentka żali się, że otrzymała tylko antybiotyk, zamiast profesjonalnego leczenia bolącego zęba. - Weszłam z bólem i wyszłam z bólem – dopowiada Gabriela Choma. Cierpiąca kobieta twierdzi, iż została poinstruowana, że w ramach nocnej opieki nie leczy się zębów, bo to jest pomoc doraźna. Przy okazji rozżalona pacjentka przeprowadziła krótki wywiad ze współtowarzyszkami niedoli i dowiedziała się, iż każda z nich, zamiast pomocy, otrzymywała receptę na antybiotyk (ten sam).

Sytuację wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Przekonuje ona, że nie ma uniwersalnego sposobu postępowania w przypadku pacjenta zgłaszającego się z bólem. Słowa konsultanta wojewódzkiego, że ostry stan zapalny, bądź też zaostrzony przewlekły - mogą być trudnymi do szybkiego opanowania sytuacjami, często antybiotykoterapia jest niezbędnym elementem terapii – z pewnością nie przekona cierpiących pacjentów, którzy chcą pomocy „na już”.

Osoby korzystające z pomocy doraźnej bombardują NFZ pytaniami typu: za co taki dentysta bierze pieniądze, czy rozdawanie recept to całe leczenie, ciekawe jakie rachunki za taką pomoc wystawiane są publicznemu płatnikowi.

Lekarze dentyści ze stomatologicznych „SORów” rzadko mogą liczyć na wdzięczność pacjentów, głównie zmagać się muszą z narzekaniami tych, którzy do dentysty udają się wówczas gdy już bardzo boli.

Czytaj więcej: gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH