PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprzedaż alignerów niestety z VAT

ms
25-08-2017, 12:34
Sprzedaż alignerów niestety z VAT Alignery z VAT (foto: flickr GotCredit)
Spółka dostarcza alignery na potrzeby pacjentów leczonych przez lekarzy dentystów. Aparaty wykonywane są pod nadzorem lekarzy dentystów z Wielkiej Brytanii, ale poza UE. Czy produkty te powinny być obciążone VAT?

Harmonogram realizowania usługi
W tym konkretnym przypadku aparaty aligner są wykonywane indywidualnie dla danego pacjenta na podstawie skanów wykonanych w polskim gabinecie stomatologicznym. Alignery mogą zatem być zamówione wyłącznie przez stomatologów przeszkolonych przez spółkę, po wizycie pacjenta w gabinecie i dokonaniu specjalistycznego skanu przesłanego następnie do spółki.

Po otrzymaniu zamówienia podatnik zleca realizację aparatu innej spółce. Wykonanie produktu odbywa się poza terytorium Unii Europejskiej, ale jest nadzorowane przez dentystów z Wielkiej Brytanii zatrudnionych przez podatnika. Po wykonaniu zlecenia podatnik importuje na teren Unii Europejskiej wykonane na zlecenie aparaty i dokonuje sprzedaży na rzecz polskich dentystów, którzy wcześniej je zamówili dla klientów.

Usługi wykonywania aparatów ortodontycznych aligner będą więc wykonywane na zlecenie gabinetów stomatologicznych.

Klasyfikacja GUS
Główny Urząd Statystyczny zakwalifikował aparaty ortodontyczne aligner do grupy PKWiU 32.50.22.0, do której należą „sztuczne stawy; sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby; wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

GUS uznał, że działalność polegającą na wykonywaniu aparatów ortodontycznych mieści się w grupowaniu PKD 32.50.Z „Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne.”

Stanowisko podatnika
Podatnik wskazał, że gabinety stomatologiczne, na rzecz których wykonuje aparaty ortodontyczne są odrębnymi od niego podmiotami gospodarczymi. Spółka, która wykonuje aparaty ortodontyczne na rzecz podatnika jest z kolei odrębnym od niego podmiotem gospodarczym (jest udziałowcem tego podatnika). Pomiędzy podatnikiem, a gabinetami stomatologicznymi dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania aparatami ortodontycznymi.

Zdaniem podatnika jego działalność korzysta ze zwolnienia z VAT. Zwolnienie z VAT w tym przypadku będzie miało zastosowanie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, spełnić należy dwa warunki:
- usługi mają być wykonywane w ramach zawodu lekarza albo lekarza dentysty,
- usług mają służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Aby zastosować zwolnienie od podatku, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, nie ma znaczenia forma organizacyjna prowadzonej przez podatnika działalności tylko czy osobami zatrudnionymi są lekarze dentyści - osoby kompetentne.

Usługi wykonywania aparatów ortodontycznych aligner odbywają się poza terytorium Unii Europejskiej, ale są nadzorowane przez dentystów z Wielkiej Brytanii, zatrudnionych przez podatnika.

W związku z powyższym spełniony jest warunek zapewnienia kompetentnych osób, lekarzy dentystów.

Podatnik wprawdzie nie realizuje osobiście usług wykonywania aparatów ortodontycznych, tylko zleca wykonanie aparatów spółce, jednakże to lekarze dentyści zatrudnieni przez podatnika sprawują nadzór nad wykonywaniem aparatów ortodontycznych.

SŁOWA KLUCZOWE
aligner   VAT  

POLECAMY W SERWISACH