PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sposób na skrajnie zdenerwowanego pacjenta

kan
07-09-2017, 10:48
Sposób na skrajnie zdenerwowanego pacjenta Kilka rad jak pomóc pacjentowi z dentofobią (i sobie) (fot. pixabay)
Niektórzy ludzie na myśl o wizycie u dentysty wpadają w panikę. Przyczyną może są negatywne doświadczenia z przeszłości, a może opowieści rodziny i znajomych o straszliwych przejściach na fotelu stomatologicznym. Mniejsza o przyczynę, efekt jest ten sam - taki pacjent niestrudzenie obmyśla preteksty by odwołać lub przełożyć wizytę. 

 Jednak wizyta spanikowanego pacjenta w równym stopniu jest trudna dla dentysty, jak i dla samego pacjenta. Ale choć taka osoba może być źródłem sporego stresu i frustracji dla personelu kliniki, może być ona także potencjalnym, bardzo lojalnym pacjentem. O ile tylko dentysta będzie potrafił przełamać jej strach.

Jak tego dokonać radzi Sally McKenzie, ekspert od zarządzania praktyką stomatologiczną.

Pozwól kontrolować sytuację pacjentowi

Utrata kontroli nad sytuacją w gruncie rzeczy jest chyba najbardziej stresogenna dla pacjenta. Więc by go uspokoić należy ustalić z nim system sygnalizowania potrzeby przerwy w zabiegu. Jeśli tylko takiej będzie potrzebował niech, na przykład podniesie rękę. To wystarczy, by lekarz przestał pracować i próbował rozwiązać problem niepokojący pacjenta.

Może się to wydawać bardzo prostym rozwiązaniem, ale rzeczywiście zmniejsza niepokój i lęk odczuwany przez osobę na fotelu stomatologicznym. Kiedy wie, że ma możliwość przerwania procedury, łatwiej akceptuje leczenie i zachowuje spokój, tak potrzebny lekarzowi do wykonania pracy.

Spróbuj ich poznać

Z pewnością warto z takim pacjentem rozmawiać - o jego niepokojach i ich przyczynach. Spróbować je wyjaśnić. Ale ważne też by pytać go o jego pracę, rodzinę i rozmawiać o zdrowiu jamy ustnej bliskich mu ludzi. Jeśli dentysta dowiaduje się o jakiś problemach stomatologicznych może zaproponować pomoc, przy okazji podkreślając swoje kwalifikacje. Taka rozmowa buduje potrzebne zaufanie.

Przed zabiegiem

Należy przedyskutować najważniejsze problemy z zębami. Natomiasta nie jest wskazane omawianie drogiego i kompleksowego planu leczenia. To bowiem sprawia, że pacjent staje się podejrzliwy co do intencji dentysty i zwiększa ryzyko,  że więcej już się w gabinecie nie pojawi.

Zadawanie właściwych pytań

Dentysta nie powinien zapominać o lęku pacjenta, a więc na początku niełatwo go będzie namówić na rozmowę. Jednak właściwe pytania, odpowiednio zadane ułatwiają przełamać lody.

- Czy miał Pan/Pani jakieś negatywne doświadczenia z dentystą? Jeśli tak, proszę o nich opowiedzieć.
- Jakie obawy budzi leczenie stomatologiczne?
- Czy opracowywanie ubytku, wstrzykiwanie środka znieczulającego są przyczyną lęku? Jeśli tak, to co konkretnie?

Odpowiedzi na te pytania, najlepiej pokażą jaki problem ma pacjent. Dentysta powinien poświęcić trochę czasu na omówienie tych obaw, które zapewne wyznaczają jakieś bariery w leczeniu stomatologicznym. Po takiej rozmowie pacjent stanie się bardziej otwary  i spokojny, łatwiej zaakceptuje proponowane przez dentystę leczenie.

Zero krytyki

Jest wielkie prawdopodobieństwo, że pacjent mający dentofobię, nie widział dentysty od bardzo długiego czasu. Nie należy w żadnym wypadku pouczać go, jak bardzo sam sobie szkodzi nie dbając o stan jamy ustnej. Zamiast wykładu lepiej zapewnić pacjenta, że właśnie teraz może uzyskać pomoc i opiekę.

Rozpoznać pacjenta z dentofobią

Warto uzmysłowić rejestratorce jakie są oznaki lęku - przyspieszony oddech, wzmożone pocenie się, napięcie mięśni, czy częste zaciskanie dłoni. Także pacjent nadmiernie głośny lub cichy, może być pacjentem, który się właśnie panicznie boi leczenia.

Jeśli przed wejściem do gabinetu symptomy lęku zostaną rozpoznane, rejestratorka może okazać takiej osobie szczególnie dużo uwagi, pomóc im w wypełnianiu kwestionariusza, czy skrócić czas oczekiwania na wizytę prowadząc rozmowę na miły temat.

Więcej:  drbicuspid.com

 


 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zarządzanie gabinetem   dentofobia   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH