PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Skanery wewnątrzustne za uzupełnienia ceramiczne. Jaki VAT?

ms
26-04-2016, 09:46
Skanery wewnątrzustne za uzupełnienia ceramiczne. Jaki VAT? VAT w gabinecie stomatologicznym (foto: pixabay)
Spółka zamierza instalować w gabinetach stomatologicznych bezpłatnie (ewentualnie po uzyskaniu ryczałtowej opłaty) skanery wewnątrzustne wraz z laptopem. W zamian gabinety będą zobowiązane do zamawiania w spółce uzupełnienia ceramiczne (korony, licówki, itp.). Co z VAT?

Sytuacja jest następująca:
Po odpowiednim przeszkoleniu stomatolog będzie dokonywał skanu uzębienia pacjenta. Następnie skan ma być przesyłany do spółki, gdzie jej pracownik (posiadający uprawnienia technika dentystycznego) – zaprojektuje w programie 3D uzupełnienia.

Zaprojektowane uzupełnienie przesyłane będzie do stomatologa do akceptacji. Po jej uzyskaniu pracownik obsługujący urządzenie ma frezować uzupełnienie na komputerowo sterowanej frezarce. Jego praca polegać będzie wyłącznie na zamontowaniu materiału, z którego wycinane jest uzupełnienie oraz wysyłaniu sporządzonego przez projektanta pliku do obrabiarki.

Robota ta nie wymaga żadnych umiejętności związanych z protetyką. Są to czynności związane wyłącznie z obsługą urządzenia (pracownik ten nie jest technikiem dentystycznym).

Tak przygotowane uzupełnienie będzie następnie ręcznie wykańczane: stylizowane, szlifowane i podmalowywane. Czynności te będą wykonywać zatrudnieni w spółce technicy dentystyczni. Po zakończeniu tego procesu nastąpi przesłanie wykonanej pracy do gabinetu stomatologicznego.

Jeżeli proteza będzie spełniać wymogi, dentysta zainstaluje ją pacjentowi.

Rozliczenie finansowe ze stomatologiem nastąpi w cyklach miesięcznych, bądź częstszych.

Spółka pyta jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować czynności wykonywane na potrzeby stomatologów. Jej zdaniem czynności te będą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał następujący werdykt:
Istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Podmiotem wykonującym czynności w zakresie protetyki zębowej będzie spółka z o.o., jednakże w celu zastosowania zwolnienia od podatku, decydujące znaczenie ma fakt, iż podstawowe czynności wykonywane będą przez techników dentystycznych. Forma prowadzonej działalności nie ma znaczenia przy zastosowaniu zwolnienia.

Sygnatura ILPP2/4512-1-913/15-3/MN

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   izba skarbowa   Podatki   skaner wewnątrzustny  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.