PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skaner wewnątrzustny z 8 proc. VAT

ms
08-12-2017, 10:30
Skaner wewnątrzustny z 8 proc. VAT Skaner wewnątrzustny ze stawką 8 proc.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko importera skanerów wewnątrzustnych, że ich dostawa obłożona jest 8 proc. stawką VAT.

Występujący o wykładnię podatkową jest importerem sprzętu medycznego stosowanego w stomatologii. Sprzętem tym jest skaner ze specjalistycznym oprogramowaniem służącym do przenoszenia obrazu jamy ustnej pacjenta za pomocą skanowanego modelu gipsowego odlanego z wycisku dentystycznego lub bezpośrednio skanowanego wycisku.

Dokumentacja importowa, wskazująca na typowe urządzenie medyczne - w myśl ordynacji podatkowej - powinna być podstawą do naliczania stawki VAT 8 proc.

Niestety Urząd Celno-Skarbowy, na podstawie dostarczonej dokumentacji skanera, podejmuje dwie różne decyzje co do naliczenia wysokości stawki VAT, albo 8 albo 23 proc.!

Taka sytuacja powoduje problemy co do naliczania właściwej stawki VAT dla klientów na terenie Polski.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po dogłębnej i skomplikowanej analizie opisanej sytuacji uznał, że: mając na uwadze opis sprawy, należy stwierdzić, że skoro – jak wskazał wnioskodawca –skaner dentystyczny stanowi wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i został dopuszczony do obrotu na Polski, to jego dostawa podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku w wysokości 8 proc., zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 105 załącznika nr 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.).

Stanowisko wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Sygn. 0114-KDIP1-1.4012.472.2017.2.JO

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   skaner wewnątrzustny  

POLECAMY W SERWISACH