• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Samorząd lekarski walczy o zwolnienie swoich szkoleń z podatku dochodowego

NRL/szaft
13-04-2015, 10:08
Samorząd lekarski walczy o zwolnienie swoich szkoleń z podatku dochodowego NRL wylicza argumenty za zwolnieniem z podatku dochodowego lekarzy szkolących się na kursach organizowanych przez NIL (fot. Fotolia/PTWP)
Naczelna Rada Lekarska po raz kolejny wyraziła opinię, że w przypadku szkoleń organizowanych przez samorząd lekarski istnieją podstawy do wydania rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych. Ministerstwo Finansów – jak na razie – jest innego zdania.

Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że z ustawowego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają szkolenia organizowane przez pracodawców, te same argumenty przemawiają za niepobieraniem podatku od nieodpłatnych szkoleń dla lekarzy organizowanych przez samorząd lekarski.

Czytaj także: Nieodpłatne szkolenia samorządu niezwolnione z podatku dochodowego 

Ustawowe zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników uzasadnia, tak w ujęciu słusznościowym i celowościowym, zwolnienie od podatku świadczeń przyznawanych przez organy samorządu lekarskiego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych jego członków.

NRL przypomina, że lekarze są zobowiązani do doskonalenia zawodowego, a samorząd lekarski takie doskonalenie powinien zapewnić.
Najważniejszą kwestią w tej sprawie nie jest umożliwienie przekazywania środków finansowych na doskonalenie zawodowe członków samorządu lekarskiego za pośrednictwem podmiotów trzecich (np. pracodawców), lecz umożliwienie wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom równego dostępu do należnej im pomocy samorządu zawodowego w realizacji tego obowiązku - uważają członkowie samorządu.

- Nie podzielam obaw, iż uznanie świadczeń przekazywanych przez samorządy zawodów zaufania publicznego na doskonalenie zawodowe swych członków za świadczenia niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych spowodowałoby konieczność budzącego obawy z punktu widzenia gospodarki finansowej Państwa zwiększenia dochodów lub zmniejszenia wydatków sektora finansów publicznych. W ocenie samorządu lekarskiego ewentualne skutki finansowe dla budżetu państwa są w pełni uzasadnione jako koszty niezbędne do realizacji ważnego, wynikającego z przepisów ustawowych, zadania, jakim jest zapewnienie przez samorządy zawodowe wysokiego poziomu usług świadczonych przez ich członków - pisze w liście do MF Maciej Hamankiewicz, szef NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szkolenia dla dentystów   podatki   Maciej Hamankiewicz   NRL  

POLECAMY W SERWISACH