• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Samorząd dentystów walczy o większe nakłady na stomatologię

ms
03-12-2015, 09:40
Samorząd dentystów walczy o większe nakłady na stomatologię Za mało pieniędzy na stomatologię (foto: freeimagesphotos)
KS NRL chce, aby przedstawiciel samorządu lekarskiego w Radzie NFZ zabiegał o zmianę (podwyższenie) poziomu finansowania świadczeń stomatologicznych.

Walka o większe pieniądze na leczenie stomatologiczne, w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jest walką karkołomną i to chyba najłagodniejsze określenie stopnia trudności tej walki. Faktem jest jednak i to, że ci, których nie ma w rywalizacji o większe pieniądze racji nie mają.

Apel KS NRL
Wypełniając obowiązek wskazany w art. 5 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich  (Dz. U. z 2015 r. poz. 651 z późn. zm.) nakładający na samorząd lekarski obowiązek sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu lekarza, Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do Naczelnej Rady Lekarskiej, aby jej przedstawiciel w Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego zmiany finansowania świadczeń stomatologicznych.

W ocenie Komisji Stomatologicznej, polityka finansowa NFZ, w zakresie opieki stomatologicznej nie pozwala na zapewnienie koniecznych standardów i jakości świadczeń, godząc w ten sposób w bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Należy podkreślić, że odpowiednia dbałość o zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie ogólne człowieka, tym samym obserwowane od wielu lat obniżanie przez NFZ nakładów na świadczenia stomatologiczne jest bardzo niepokojące. Projekt planu finansowego NFZ na rok 2016 nie przewiduje wystarczającego wzrostu wydatków na realizację świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego.

Komisja Stomatologiczna zwraca się z postulatem, aby w porządku obrad Rady Narodowego Funduszu Zdrowia znalazł się punkt dotyczący zmiany finansowania świadczeń stomatologicznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH