PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Są kary za dochowanie tajemnicy lekarskiej

ms/NRL
26-03-2014, 07:53
Są kary za dochowanie tajemnicy lekarskiej Są kary za dochowanie tajemnicy lekarskiej (foto: sxc.hu)
Uwaga urzędnicy nakładają kary pieniężne na lekarzy, którzy w toku postępowania prowadzonego przez organ administracji publicznej, odmawiają podania danych osobowych pacjentów. Takie informacje dotarły do delegatów na XII Krajowy Zjazd Lekarzy. Ci zaniepokojeni powstałą sytuacją, wystosowali stosowną uchwałę.

XII Krajowy Zjazd Lekarzy zobowiązał Naczelną Radę Lekarską do podjęcia aktywnych działań zmierzających do zachowania nienaruszalności instytucji tajemnicy lekarskiej oraz praw pacjenta, zagrożonych działaniami organów administracji państwowej, w tym w ramach postępowań podatkowych prowadzonych w stosunku do lekarzy, a które nie są związane z pacjentem i nie dotyczą jego interesu prawnego i faktycznego.

Delegaci na XII Krajowy Zjazd Lekarzy zauważają, że w przypadku zadośćuczynienia żądaniom organów, a więc w przypadku podania danych osobowych pacjenta - utraci byt jeden z podstawowych warunków świadczenia usług medycznych - aspekt wzajemnego zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem - prawa do zachowania poufności i intymności.
Jeden z lekarzy, który zgodnie ze wskazanymi mu zaleceniami przez samorząd lekarski, odmówił przekazania danych swoich pacjentów - został obciążony karą porządkową i zmuszony do samodzielnej obrony praw lekarzy i pacjentów przed sądami administracyjnymi. Odbywa się to dzięki zaangażowaniu niemałych środków finansowych lekarza i niewymiernym kosztem jego nerwów i zdrowia.

Krajowy Zjazd Lekarzy zapowiada, że wesprze działania zmierzające do zachowania instytucji lekarskiej tajemnicy zawodowej w prowadzonym przeciwko temu lekarzowi postępowaniu administracyjnym i administracyjno - sądowym. To wsparcie będzie szczególnie potrzebne, gdyż sprawa nałożonej kary na pryncypialnego lekarza rozpatrzona zostanie niedługo przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Krajowy Zjazd Lekarzy postuluje stworzenie takich rozwiązań prawnych, aby objąć bezwzględną ochroną wszelkie dane o pacjentach, w tym tzw. dane adresowe.

Saga o zachowaniu tajemnicy lekarskiej datuje się nie od dzisiaj. infoDENT24.pl niejednokrotnie informował o potyczkach w tej kwestii NRL z urzędnikami skarbówki.

Lekarze muszą kierować się także wskazaniami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Art. 23 KEL stanowi, że: lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej. Tajemnicą są objęte wiadomości o pacjencie i jego otoczeniu uzyskane przez lekarza w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi.

Ujawnienie przez lekarza danych objętych tajemnicą zawodową stanowi przestępstwo z art. 266 kodeksu karnego. Lekarz nie powinien zatem ujawniać żadnych danych, które pozyskał od pacjenta w toku leczenia, nawet jeśli dane te nie dotyczą bezpośrednio stanu zdrowia pacjenta.
Takich argumentów nie przyjmują jednak dyrektorzy izby skarbowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontrola skarbowa u dentysty   izba skarbowa   sąd  

POLECAMY W SERWISACH