PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzeszów: są pieniądze na remonty gabinetów stomatologicznych po …789 zł!

js
24-02-2016, 08:03
Rzeszów: są pieniądze na remonty gabinetów stomatologicznych po …789 zł! Matematyka w uruchamianiu gabinetów stomatologicznych (foto: pixabay)
Matematyka jest nieubłagana. Skoro radni rzeszowscy przyznali na remonty adaptacyjne szkolnych gabinetów stomatologicznych 15 tys. zł i skoro wstępnie zainteresowanych jest stworzeniem takich gabinetów 19 szkół, to na jeden przypadnie …789 zł.

Pozostaje wzruszenie ramionami, ale jest i nadzieja, że to może się udać, niewielka, ale jest. Nadzieję oprzeć trzeba na kilku przesłankach. Jedna to ta, że na 19 dyrektorów szkół, którzy deklarują chęć uruchomienia w swoich placówkach gabinetów dentystycznych, zdecydowana większość, zniechęcona problemami finansowo – organizacyjnymi, ostatecznie zrezygnuje z ambitnego pomysłu. Jest i druga przesłanka, bardziej iluzoryczna, że dyrektorzy przeznaczą na remonty środki własne (niektórzy już deklarują taką wolę). Trzecia przesłanka, mająca tym razem mocne podstawy, opiera się na analizie trendów popytu i podaży. Kto znajdzie dentystę, który chciałby urządzić na własny koszt gabinet dentystyczny w szkole, szczególnie w warunkach mglistych perspektyw otrzymania kontraktu NFZ.

Orędownicy powrotu dentystów do szkół czepiają się idei, zgodnie z którą, przynajmniej w części szkół, można by uruchamiać gabinety pracujące na dwa fronty, a więc takie, które w trakcie lekcji przyjmować będą dzieci, a popołudniami - dorosłych.

Od takiego rozwiązania dystansuje się jednak Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, która słusznie uważa, że wychowywanie społeczeństwa nie omijającego dentystę musi odbywać się za pośrednictwem placówek dedykowanych dzieciom, w którym i sprzęt i kadra odpowiadaliby potrzebom małych pacjentów.

Trzeba przyznać, że rzeszowscy radni są przewidujący i już teraz zastanawiają się co zrobić z kwotą 15 tys. zł, o ile nie uda się wykorzystać jej w całości na remonty szkolnych gabinetów dentystycznych. Jest pomysł, aby nadwyżkę finansową rzucić na wsparcie programu profilaktycznego nauki mycia zębów i zdrowego jedzenia.

Istnieje przekonanie, że w powiatowych miastach powinny powstać poradnie stomatologiczne dla dzieci, że NFZ powinien zmobilizować stomatologów, aby chcieli leczyć więcej dzieci, że powinno się wzmocnić profilaktykę fluorową oraz że powinno się przygotować wojewódzki program profilaktyczny.

Realizację tych zadań można by wzmocnić finansowo pieniędzmi pozostałymi z funduszu remontowego szkolnych gabinetów stomatologicznych, na którym wciąż widnieje kwota 15 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH