PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rząd da 67 mln zł na szkolne gabinety dentystyczne?

ws
15-01-2016, 08:21
Rząd da 67 mln zł na szkolne gabinety dentystyczne? wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, poseł Ewa Kopacz (foto: MZ, Fotolia/PTWP)
Gdzie są pieniądze na gabinety stomatologiczne usytuowane w szkołach - chciała wiedzieć poseł Ewa Kopacz, według której istnieją przesłanki wzbudzające obawy, że rząd - oprócz deklaracji – niewiele zrobił, aby dentysta w szkole przestał być ewenementem.

Ewa Kopacz, w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia na temat rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2016 w zakresie zdrowia, dopytywała o pieniądze na stomatologię w szkole.

Posłanka mówiła m.in.: powiedzieli państwo – i mówili to bardzo głośno w kampanii wyborczej – o powrocie gabinetów stomatologicznych do szkół. Rozumiem, że to ma się odbywać od 1 września roku 2016. Jednocześnie obserwuję wydatki, tak zwany budżet wojewodów, i nie znajduję tam pieniędzy na tworzenie nowych gabinetów stomatologicznych. Czy, w związku z tym, kosztem tym będziecie obdarzać wszystkich tych, którzy za te szkoły: podstawowe, gimnazjalne i licealne odpowiadają na poziomie powiatu, czy gminy?

- Rozumiem, że na te dodatkowe świadczenia (w ramach tych świadczeń stomatologicznych) znajdą się pieniądze w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia już na rok 2016. Czyli, od 1 września 2016 r. te pieniądze się znajdą - dopytywała się posłanka.

Była premier, która w swoim expose deklarowała powrót dentystów do szkół, odpowiedź otrzymała. Udzieliła jej Katarzyna Głowala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w jednym zdaniu: pani premier Kopacz – jeżeli chodzi o gabinety stomatologiczne, w planie finansowym NFZ zabezpieczono kwotę 67 000 tys. zł (67 mln zł – przyp. red.). Jest wzrost. Są dodatkowe środki na stomatologię - skwitowała pytanie Katarzyna Głowala.

Trudno dociec czy to ostateczna kwota i czy rzeczywiście będzie przeznaczona na stomatologię w szkołach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ewa Kopacz   Katarzyna Głowala   dentysta w szkole   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH