PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rynek usług stomatologicznych przekracza 10 mld zł rocznie

ms
08-09-2017, 12:12
Rynek usług stomatologicznych przekracza 10 mld zł rocznie Rynek usług stomatologiczny rośnie 7 proc. rocznie (foto: pixabay)
W 2016 r. wartość rynku stomatologicznego oszacowano na ponad 10 mld zł (ok. 336 mld zł cały rynek europejski). Do 2020 r. poziom ten będzie wzrastał o ok. 7 proc. rocznie, za trzy lata osiągając wartość 12,6 mld zł - podaje Rynek Zdrowia.

Ceny leczenia w poszczególnych częściach Europy są bardzo zróżnicowane - zwłaszcza w przypadku protetyki czy stomatologii estetycznej. Przykładowo, za pełną procedurę implantologiczną w Polsce zapłacimy minimum 3 550 zł. W Wielkiej Brytanii cena zabiegu wykonanego w klinice wyniesie prawie 1500 funtów, jednak koszty mogą wahać się pomiędzy 900-1800 funtów (ok. 3834 – 7668 zł). Najtaniej jest w Czechach, gdzie implant kosztuje 13 500 koron czeskich, czyli niecałe 2100 zł. Tymczasem we Francji średni koszt implantów dentystycznych wynosi 2400 euro (ponad 10 tys. zł).

W wielu przypadkach leczenie stomatologiczne opiera się na systemie prywatnych ubezpieczeń medycznych. Na w Wielkiej Brytanii opiera się na ofercie czterech największych ubezpieczycieli: Bupa, Axa PPP, BMI Health Care i Aviva. Ceny polis różnią się w zależności od zakresu ubezpieczenia, wieku osoby, czy stanu zdrowia i zwykle zaczynają się od około 18,50 GBP (87 zł). Oczywiście, wraz z wysokością składki zwiększa się ochrona, jaką objęta jest ubezpieczona osoba. Istnieją jednak także inne sposoby finansowania takie jak pożyczki lub kredyty stomatologiczne.

Okazuje się, że coraz częściej także w Polsce rezygnujemy z usług oferowanych przez NFZ i wybieramy prywatne gabinety stomatologiczne. Najważniejszą przyczyną jest fakt, że zdecydowana większość standardowych zabiegów dentystycznych nie jest refundowana przez NFZ i trzeba je finansować samemu.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę czas oczekiwania na zabieg stomatologiczny refundowany przez NFZ, który potrafi sięgać kilkunastu miesięcy - niemal 80 procent pacjentów decyduje się na prywatne gabinety. Ponieważ nie stać nas na finansowanie leczenia z własnej kieszeni, musimy szukać innych rozwiązań.

- Faktycznie Polacy coraz częściej leczą się w prywatnych klinikach i gabinetach stomatologicznych, nie tylko z powodu wysokiej jakości obsługi czy nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim dzięki atrakcyjnym sposobom finansowania - już dziś wiele z zabiegów opłacanych jest ratalnie. Ponad połowa pożyczek udzielonych przez nas w 2016 roku (52,5 proc.) dotyczyła właśnie implantologii, ortodoncji, endodoncji - mówi Krzysztof Sokalski, prezes Medical Finance Group, właściciela marki MediRaty, która od ponad 5 lat finansuje zabiegi medyczne w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
MediRaty  

POLECAMY W SERWISACH