PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rumunia: dentyści protestują przeciw cięciom w budżecie

02-05-2013, 00:01
Rumunia: dentyści protestują przeciw cięciom w budżecie (fot. Wikipedia.org)
Rumunia: dentyści protestują przeciw cięciom w budżecie (fot. Wikipedia.org)
Rząd Rumunii przyjął ustawę budżetową na 2013 rok.  Dokument niemal o jedną czwartą (w porównaniu do roku ubiegłego) ogranicza nakłady finansowe na publiczną opiekę stomatologiczną. Dentyści postanowili dać wyraz swojemu niezadowoleniu i zorganizowali protest przed rumuńskim Ministerstwem Zdrowia.

Tegoroczna ustawa budżetowa, przyjęta przez rumuński rząd, ustaliła finansowanie opieki stomatologicznej na poziomie 13 milionów leji (ok. 12 mln zł). W porównaniu do 57,8 mln jakie było przeznaczona w budżecie na 2012 rok, to znacząca przepaść. W Rumunii mieszka ok. 19 milionów osób.

Dla porównania:

1,774 mld zł - tyle wynosi kwota przeznaczona na stomatologię, zaplanowana w budżecie NFZ na 2013 r.

Minister zdrowia Rumunii tłumaczy, że drastyczne cięcia to efekt kryzysu ekonomicznego. Stomatolodzy nie przyjmują argumentów rządu i przestrzegają, że ustalenie finansowania na tak niskim poziomie, stanowiącym 0,2 proc. ogólnej sumy przeznaczonej na świadczenia zdrowotne, może mieć opłakane skutki.

Sytuacja faktycznie może być niepokojąca. Jak wynika z badań przedstawionych przez Rumuńskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (UNAS), ponad 80 proc. obywateli Rumunii ma problemy z  jamą ustną. Natomiast z wyliczeń Szkoły Medycznej w Bukareszcie (CMDB), obecne finansowanie nie wystarczy nawet na zapewnienie podstawowej opieki stomatologicznej wszystkim dzieciom i ofiarom wypadków, nie mówiąc już o innych pacjentach, leczących się dotychczas wyłącznie w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Przy tej okazji warto wspomnieć o cenach zabiegów dentystycznych w Rumunii. Średni koszt wypełnienia w przypadku uzębienia u dzieci waha się między 30 a 80 lejami  (28 a 72 zł). W przypadku dorosłych cena może sięgać nawet 150 lejów. Około 200 lejów pacjent zapłaci za usunięcie kamienia, natomiast pełne leczenie kanałowe osoby dorosłej może kosztować nawet 1000 lejów.

Obecnie Rumunia zajmuje ostatnie miejsce spośród krajów Unii Europejskiej, pod względem nakładów finansowych na stomatologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   Rumunia   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH