PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RP AOTMiT oceni program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w gminie Słupsk

ws
21-12-2015, 08:20
RP AOTMiT oceni program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w gminie Słupsk Rada Przejrzystości AOTMiT oceni program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w Słupsku (foto: pixabay)
Rada Przejrzystości AOTMiT oceni 28 grudnia 2015 r. program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na terenie gminy Słupsk.

Program ma być realizowany od 1 stycznia do 30 listopada 2016 r. Składa się on z wielu czynności, w części finansowanych z NFZ (poprzez usługi wykonywane w gabinetach dentystycznych, będących partnerami programu) oraz z budżetu gminy (dotyczy to głównie działań edukacyjnych i profilaktycznych oraz organizacyjno - logistycznych - dowóz dzieci do gabinetów dentystycznych na przegląd w miejscowościach, w których gabinetu dentystycznego nie ma).

Działania edukacyjno - profilaktyczne zostały wycenione, zgodnie z ofertami lekarzy stomatologów, na kwotę 2,0 tys. zł.
Materiały promocyjne ulotki, gadżety, artykuły prasowe: 1,5 -2,0 tys. zł.
Działania logistyczne (przewóz dzieci, opieka): 6,0 – 8,0 tys. zł.
W przypadku dzieci z rodzin objętych pomocą ośrodka pomocy społecznej, możliwe będzie również uzyskanie specjalnego wsparcia na pokrycie kosztów dowozu dzieci i opiekunów na leczenie zębów.
Razem koszt programu w 2016 r. z budżetu gminy szacowany jest na kwotę 12 tys. zł

Zadania lekarzy stomatologów w programie:
1. Przeprowadzenie szkolenia dla rodziców i dzieci z zakresu profilaktyki choroby próchnicowej zębów.
2. Przeprowadzenie w placówkach oświatowych dwóch 30-minutowych spotkań z udziałem personelu pedagogicznego. Celem spotkań będzie motywowanie dzieci do przestrzegania zaleceń higienicznych i dietetycznych. Zajęcia powinny być prowadzone metodami aktywnymi z wykorzystaniem środków dydaktycznych.
3. Przeprowadzenie przeglądów uzębienia u dzieci i sporządzenie informacji dla rodziców.
4. Motywowanie rodziców do regularnych wizyt dziecka u lekarza stomatologa, w celu oceny stanu uzębienia oraz wykonywania zalecanych zabiegów profilaktyczno - leczniczych.
5. Wykonanie lakowania u dzieci w wieku 5 – 7 lat (zęby 6 - pierwsze zęby trzonowe) i lakierowanie zębów stałych, zgodnie ze wskazania medycznymi w grupie dzieci do tego predestynowanej do 16 lat, zgodnie z wiedzą medyczną i świadczeniami gwarantowanymi przez NFZ).

Cel główny programu:
- zmniejszenie występowania choroby próchnicowej u dzieci w wieku 3-5 lat i 6-16 (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne) poprzez zintegrowane działania edukacyjne i profilaktyczno – lecznicze oraz podnoszenie poziomu wiedzy rodziców z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia;
- motywowanie rodziców do regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym, w celu wykonania przeglądów jamy ustnej oraz zalecanych zabiegów profilaktyczno - leczniczych finansowanych z NFZ lub odpłatnych;
- rozwijanie prawidłowych nawyków higienicznych i żywieniowych u dzieci oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;
- utrwalanie zachowań służących zdrowiu.
Więcej: prawomiejscowe.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   NFZ   lakowanie   AOTMiT  

POLECAMY W SERWISACH