• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rodzina wydaje na dentystę kwartalnie średnio 212,02 zł

PAP/infoDENT24.pl
08-08-2016, 12:48
Rodzina wydaje na dentystę kwartalnie średnio 212,02 zł Ile Polacy wydają na dentystę (foto: pixabay)
W 60 proc. gospodarstw domowych w ciągu trzech miesięcy (marzec, kwiecień, maj 2016 r.) w ogóle nie płacono za leczenie stomatologiczne, usługi protetyczne. Ogólnie na ten cel w badanych gospodarstwach średnio wydano 212,02 zł – wynika z badania CBOS.

W tych gospodarstwach, w których kupowano artykuły lub usługi medyczne, w ciągu trzech miesięcy średnio wydano na leczenie stomatologiczne i usługi protetyczne 596 zł.

Wiek
Przy wydatkach na leczenie stomatologiczne i usługi protetyczne obserwuje się duże różnice. Najstarsi badani deklarują najmniejsze kwoty (średnio 77 zł w gospodarstwie domowym), natomiast największe (średnio 325 zł) - osoby pomiędzy 35. a 44. rokiem życia.

Wykształcenie
Wysokość deklarowanych wydatków przeznaczonych na leczenie stomatologiczne lub usługi protetyczne jest wprost proporcjonalna do poziomu wykształcenia respondentów. Osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym deklarują średnio 87 zł w gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a z wykształceniem wyższym - średnio 416 zł.

Miejsce zamieszkania
Wydatki na leczenie stomatologiczne oraz usługi protetyczne są zróżnicowanie także w zależności od miejsca zamieszkania. Najwięcej (średnio 427 zł w ciągu trzech miesięcy) wydawano w gospodarstwach domowych w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, najmniej natomiast wydawali mieszkańcy wsi (średnio tylko 142 zł).

Rodzaj zatrudnienia
Na leczenie stomatologiczne najmniej przeznaczają gospodarstwa domowe rolników (średnio 105 zł), emerytów (115 zł) i rencistów (121 zł), a najwięcej - osób pracujących na własny rachunek (przeciętnie 843 zł).

Na leki oraz usługi medyczne w ciągu trzech miesięcy Polacy średnio wydają 807,15 zł w przeliczeniu na gospodarstwo domowe - wynika z badania CBOS.

Badanie przeprowadzono od 2 do 9 czerwca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na próbie liczącej 1002 dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH