• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rocznie wszczepia się w Polsce już 100 tys. implantów

kan
30-06-2016, 07:59
Rocznie wszczepia się w Polsce już 100 tys. implantów 100 tys. rocznie wszczepionych implantów
Z roku na rok wzrasta liczba wszczepianych implantów, w Polsce rocznie wykonuje się ok. 100 tys. zabiegów. Wraz z postępem technologicznym ceny leczenia implantologicznego stopniowo maleją,  coraz więcej Polaków może sobie na nie pozwolić.

Na całym świecie blisko 20 proc. osób korzysta z ruchomych protez, podczas gdy w Polsce dwa razy więcej (bo mniej więcej taka część Polaków po 65 roku życia jest pozbawiona zębów). Pacjenci najczęściej korzystają z protez - najprostszego i najtańszego rozwiązania. Implanty są ciągle jeszcze rzadko stosowane – w Polsce rocznie wszczepia się ok. 100 tys. implantów stomatologicznych. W Niemczech takich zabiegów wykonuje się dziesięć razy więcej.

Mimo to polski rynek jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Rośnie świadomość pacjentów, którzy coraz chętniej decydują się na leczenie implantologiczne, tym bardziej że jego koszt staje się z roku na rok coraz niższy.

- Nasi chirurdzy wszczepiają średnio 400 implantów rocznie i ta liczba systematycznie rośnie. Na przestrzeni prawie 10 lat, odkąd wprowadziliśmy tę metodę leczenia w naszej placówce, widać wyraźny wzrost zainteresowania zabiegiem. Dotychczas wszczepiliśmy ich już ponad 4000 – mówi dentystka Alina Ankowska, zarządzająca Centrum Medycznym Medico w Zambrowie.

Implanty, choć tanieją, nadal są bardzo drogim rozwiązaniem. Wielu pacjentów, którzy zdecydowali się na leczenie implantologiczne, zaciąga kredyt. Banki mają w swoich ofertach specjalne produkty przeznaczone właśnie na ten cel.

Implant ma już pół wieku
Pierwszy implant został wszczepiony dokładnie 51 lat temu. Nową erę w stomatologii rozpoczął Szwed Per-Ingvar Branemark. Implantologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii.

Dzisiejsze systemy implantologiczne w niczym nie przypominają tych sprzed dekady. Przede wszystkim wzrosła precyzja i systematycznie spada odsetek nieudanych zabiegów.

- Mamy za sobą pierwszy zabieg, podczas którego została wykorzystana specjalna szyna wydrukowana indywidualnie dla pacjenta w technologii druku 3D. Jej użycie pozwoliło na skrócenie czasu operacji, większą precyzję i szybszą rekonwalescencję pacjenta, co wydatnie skraca czas całego planu leczenia – przypomina przedstawicielka zambrowskiej kliniki.

Pokazowy zabieg przeprowadził doświadczony implantolog dr n. med. Lothara Kluba z Dusseldorfu. Była to druga w Polsce operacja wszczepienia implantów z użyciem metody planowania 3D ICX-MAGELLAN. Ta metoda jest już z powodzeniem stosowana przez specjalistów z Medico.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty drukowane 3D  

POLECAMY W SERWISACH