PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydenci: różne interpretacje wyższych nakładów na ochronę zdrowia

PAP/ms
24-10-2017, 09:12
Rezydenci: różne interpretacje wyższych nakładów na ochronę zdrowia Ile więcej pieniędzy na ochronę zdrowia (foto: pixabay)
Wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata - to cel obywatelskiego projektu, o którym poinformowali rezydenci.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski powiedział, że powołano zespół ds. obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Projekt zakłada wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata. Ten nasz projekt to tak naprawdę projekt ministra Konstantego Radziwiłła, z tym że współczynniki zostały zmienione, tak aby spełnić to zapotrzebowanie społeczne, które się narodziło i zwiększyć finansowanie służby zdrowia w szybszym niż jest to planowane czasie - powiedział Jankowski. Zaapelował do pacjentów, którzy chcą wesprzeć protest lekarzy, aby złożyli swoje podpisy pod projektem.

Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające kilkanaście zawiązków zawodowych, opublikowano na stronie Porozumienia Rezydentów OZZL. Zaproponowano w nim, by docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczano corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. Zastrzeżono, że w 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 - 5,7 proc., a w 2020 r. - 6,2 proc. Autorzy projektu chcą, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Przypomnijmy, że Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,84 proc.

MZ szacuje, że w 2017 r. na zdrowie zostanie przeznaczonych 87 mld zł - o 8 mld więcej niż rok wcześniej. Komentując te dane, wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że to, co słyszymy z ust polityków, że w tym roku 8 mld zł budżet służby zdrowia otrzymał z budżetu państwa, to jest po prostu nieprawda. 5 mld zł wynosi większa ściągalność ze składki zdrowotnej, 1,5 mld zł to jest uruchomiona rezerwa z NFZ - czyli te 6,5 mld zł to już było w NFZ, to nie jest żadna dotacja z budżetu państwa. Słyszymy, że 1,5 mld zostanie dołożone na wykupienie kolejek i to jest tylko i wyłącznie te 1,5 mld zł, które budżet przeznaczy na ochronę zdrowia w tym roku - powiedział.

Biliński podkreślił też, że przyjęta ustawa, która ma zwiększać nakłady na ochronę zdrowia, de facto w przyszłym roku je zmniejszy. - Jeżeli prawdą jest, że dzisiaj - tak jak mówi minister zdrowia - mamy 4,73 proc. PKB na ochronę zdrowia, tak w przyszłym roku, według ustawy zatwierdzonej przez Komitet Stały Rady Ministrów, ma to być 4,68 proc. Gdzie tu jest zwiększanie? - powiedział Biliński.

Ministerstwo, poproszone przez PAP o wyjaśnienia ws. mniejszego wskaźnika w 2018 r., zwróciło uwagę, że w 2017 r. wskaźnik 4,73 proc. PKB jest planowany po dokonaniu jednorazowych zwiększeń w ciągu roku. Początkowy plan na rok 2017 (porównywalny do planu na 2018 r. ujętego w projektowanej ustawie) wynosił 4,61 proc. PKB".

SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   Konstanty Radziwiłł  

POLECAMY W SERWISACH