• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydenci lekarze i lekarze dentyści zarabiają coraz mniej

ms
14-03-2016, 10:45
Rezydenci lekarze i lekarze dentyści zarabiają coraz mniej Mało pieniędzy na rezydentury (foto: pixabay)
W ciągu pięciu lat spadek realnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów sięgnął 25 proc.

Lekarze i lekarze dentyści, odbywający szkolenie specjalizacyjne w ramach tzw. rezydentury, zwracają uwagę na fakt, że ustalane na mocy rozporządzenia ministra zdrowia, wynagrodzenie rezydentów od 2009 r. nie zostało skorygowane choćby o inflację. Przyczyniło się to do znacznego, realnego spadku dochodów młodych medyków.

Zapis w art. 16. ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty wiąże wysokość wynagrodzenia lekarzy rezydentów z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok, na poziomie nie mniejszym niż 70 proc. Z tym, że w 2009 r. kwota ta kształtowała się na poziomie 3174 złotych brutto. Relacja najniższej pensji rezydenckiej do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosiła w tamtym czasie jeden do jednego. Obecnie uposażenie to oscyluje na poziomie 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jego wysokość - zdaniem rezydentów = często nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb życiowych oraz konieczności stałego podnoszenia kwalifikacji (kosztowne kursy, podręczniki i delegacje).

W takiej sytuacji poseł Marek Polak (PiS) zapytał ministra zdrowia, czy w toku prac nad zmianą ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość modyfikacji zapisu dotyczącego ustalania płacy minimalnej dla rezydentów.

Na odpowiedź czekamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH