PARTNER PORTALU
partner portalu

Reklama Lacalut Aktiv narusza Kodeks Etyki Reklamy

ms
14-07-2017, 13:17
Reklama Lacalut Aktiv narusza Kodeks Etyki Reklamy Lacalut Aktiv na cenzurowanym
Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy, działającej przy Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy, uznał, że reklama telewizyjna Lacalut Aktiv wprowadza w błąd konsumentów.

Werdykt ten wydany został po rozpatrzeniu skargi, złożonej przez GlaxoSmithKline Consumer Healthcare przeciwko Natur Produkt ZDROVIT.

Zespół Orzekający KER argumentował swoją decyzję m.in., iż elementy kwestionowanej reklamy wprowadzają jej odbiorców w błąd, ponieważ tworzą sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy przekonanie odbiorcy, że reklamowany produkt:
- „chroni przed krwawieniem dziąseł";
- „działa ściągająco na dziąsła";
- „chroni przed parodontozą";
- „ma działanie potwierdzone badaniami klinicznymi";
- skutecznie chroni przed parodontozą i chorobami dziąseł. Efekt odczuwalny już po pierwszym użyciu";
- „polecił lekarz i pomógł od razu".

Tymczasem w ocenie Zespołu Orzekającego Komisji Etyki Reklamy nie ma żadnych dowodów uzasadniających użycie w stosunku do reklamowanego produktu haseł i wizualizacji wyliczonych powyżej.

Już sam brak dowodów potwierdzających hasła jest wystarczającą przesłanką do uznania kwestionowanej reklamy za niezgodną z europejskimi przepisami odnoszącymi się do reklamy kosmetyków.

Poza tym reklamowany produkt nie jest lekiem tylko kosmetykiem, zatem nie może zapobiegać i leczyć chorób. Tymczasem w kwestionowanej reklamie jedna z występujących w niej postaci najpierw komunikuje, że stwierdzono u niej parodontozę, po czym dodaje, że lekarz polecił jej Lacalut Aktiv, który od razu pomógł.

Trzeba wyjaśnić, że skarżona strona, działając w imieniu Natur Produkt Zdrovit, jak również Dr Theiss Nuturwaren GmbH, zaprzeczyła w całości wszystkim zarzutom sformułowanym w skardze konsumenckiej dotyczącej reklamy produktu Lacalut Aktiv.

Uchwała Nr ZO29/17

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
GlaxoSmithKline   pasta do zębów  

POLECAMY W SERWISACH