PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Realizujesz usługi z VAT i bez VAT? Szykują się duże zmiany

ms
23-07-2014, 08:12
Realizujesz usługi z VAT i bez VAT? Szykują się duże zmiany Ministerstwo Finansów - bliskie zmiany w proporcjonalnym rozliczaniu VAT (źródło: Google Maps)
Coraz częściej zdarza się, że gabinet stomatologiczny realizuje nie tylko usługi prozdrowotne, ale typowo służące poprawie estetyki. Powstają wówczas problemy z wyliczeniem VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług związanego z działalnością opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu. Jest szansa, że skończy się okres niepewności, jak rozliczyć VAT na przykład w przypadku używania lamp wybielających.

O ile właściciel praktyki stomatologicznej nie ma pewności w oparciu o jakie zależności rozliczyć VAT przy realizowaniu czynności podlegających i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem, mógłby uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego sposób obliczania proporcji.

Taka możliwość pomocna byłaby na przykład przy odliczaniu podatku VAT od wykorzystywanych przez podatnika towarów i usług zarówno do działalności podlegającej VAT, jak i działalności niepodlegającej VAT.

Na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego uznawałby prawidłowość sposobu określenia zaproponowanej proporcji (tzw. uznanie sposobu określenia proporcji). Urzędnik miałby prawo stwierdzić także, że uznaje przedstawiony sposób jako nieprawidłowy, ale musiałby wskazać sposób, który odpowiada najbardziej specyfice prowadzonej przez podatnika działalności.

Wniosek o uznanie sposobu określenia proporcji mógłby dotyczyć również okresów rozliczeniowych, poprzedzających okres, w którym go złożono. Nie zawsze jednak, wyjątki to okresy objęte w dniu złożenia wniosku:
- postępowaniem podatkowym,
- kontrolą podatkową,
- postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej,
- postępowaniem przed sądem administracyjnym,
- a także okresy w stosunku do których określono proporcję podatku podlegającego odliczeniu w wysokości innej niż deklarowana przez podatnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH