PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Raportowanie kolejek powinno być prostsze

ŁS
20-10-2014, 12:17
Raportowanie kolejek powinno być prostsze Raportowanie kolejek jest potrzebne, ale powinno być łatwiejsze (fot. PTWP)
Stomatolodzy mają w obowiązku przekazywanie do Narodowego Funduszu Zdrowia comiesięcznej informacji o prowadzonych listach oczekujących. - Powinniśmy być z takiego obowiązku zwolnieni – uważają niektórzy dentyści. Inni przekonują, że to zły pomysł, ale dodatkowe obciążenie administracyjne powinno być rozsądniej uregulowane.

Przypomnijmy, że wspomniane przepisy „kolejkowe" reguluje art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zdaniem dr n. med. Agnieszki Ruchały-Tyszler, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i szefowej Komisji Stomatologicznej NRL, problem polega na braku definicji kolejki.

- Jeśli mamy wymóg prowadzenia list kolejkowych, to powinno odbywać się to na jasnych zasadach i bez zbędnych formalności. Dobrze byłoby wyznaczyć granicę. Jeżeli czas oczekiwania na zabieg jest dłuższy niż np.: 1 miesiąc należy pacjenta wpisać na listę oczekujących. Jeśli natomiast mówimy o terminie za 3-4 dni, jest to wizyta planowana i nie należy mówić tutaj o kolejce - uważa.

W opinii przewodniczącej KS RNL, prowadzenie kolejki oczekujących jest w interesie zarówno NFZ, jak i pacjentów, ponieważ umożlwia to świadczeniobiorcom sprawdzenie, gdzie istnieje możliwość najszybszego otrzymania świadczenia.

- Dla lekarza jest to jednak dodatkowe obciążenie administracyjne i powinno być ono rozsądnie uregulowane - przekonuje dentystka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH