• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PwC: postaw na turystykę medyczną

ws
11-02-2016, 12:53
PwC: postaw na turystykę medyczną Turystyka medyczna. Od czego zależy (foto: pixabay)
Turystyka medyczna rozwija się w Europie Środkowo-Wschodniej w tempie ok. 12-15 proc. rocznie. Do Polski przyjeżdża rocznie niemal 400 tys. pacjentów zagranicznych (zarówno z krajów zachodnich jak i wschodnich) – wynika z raportu PricewaterhouseCoopers.

Zagraniczni pacjenci głównie korzystają z usług gabinetów dentystycznych, ale także uzdrowisk, SPA, ośrodków opieki długoterminowej.

Wartość rynku szpitalnego pacjentów zagranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej szacuje się na ok. 400 mln zł, a to daje ok 26,5 tys. pacjentów szpitalnych rocznie, z czego ok. 6 - 8 tys. przypada na Polskę. Wzorem do naśladowania może być Turcja, która przy wsparciu rządu bardzo mocno rozwinęła tą działalność branży medycznej – ocenia PwC.

Badania PwC wskazują, że pacjenci są coraz bardziej wymagający i następuje zmiana ich mentalności z podejścia „udało mi się dostać do lekarza” na myślenie „chcę się dostać do bardzo dobrego lekarza i kliniki, która zapewnia dobrą jakość”. Ewolucja pacjenta będzie postępowała. Pacjenci oczekują poprawy jakości usług, co będzie zwiększało konkurencyjność świadczeniodawców. Najlepsze podmioty już się do tego przygotowują i te mają szansę uzyskać największą przewagę konkurencyjną, zarówno jeśli chodzi o pacjentów opłacanych przez NFZ, ale także tych którzy płacą za leczenie z własnej kieszeni lub z wykupionego ubezpieczenia. W tej sytuacji postawienie na "turystów medycznych" jest podejściem naturalnym, bowiem coraz wyższy standard usług, nie tylko w aspekcie medycznym, staje się codziennością. 

Polska zamyka drugą dziesiątkę państw uszeregowanych pod względem atrakcyjności oferty dla zagranicznych turystów, poszukujących usług medycznych. Autor rankingu, International Healthcare Research Center z siedzibą w USA przy jego tworzeniu posiłkował się m.in. wiedzą 394 członków Medical Tourism Association. MTA podaje, że wartość globalnego rynku turystyki medycznej wynosi 100 mld USD w skali roku. Są państwa, które przygotowały i realizują rozbudowane programy rozwoju turystyki medycznej. Na liście tej przodują: Kanada, Wielka Brytania, Izrael, Singapur, Kostaryka, Włochy.

Z analizy przeprowadzonej przez dr. Adriana P. Lubowieckiego – Vikuk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy  oraz dr. Jolantę Rab-Przybyłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej wynika, że cena ma istotne znaczenie przy wyborze miejsca realizowania usługi medycznej przez zagranicznych pacjentów, ale nie tylko.

Cena przede wszystkim
Efektem alokacyjnym funkcji rynku turystyki medycznej jest cena świadczonych produktów i usług, która niemal całkowicie determinuje uczestnictwo w podróżach medycznych. Polityka cenowa odgrywa znaczącą rolę w procesie budowania przewagi konkurencyjnej, dlatego powinna być elastyczna i dostosowywana do cech popytu.

POLECAMY W SERWISACH