PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekty pomocowe? Nie wyprzedzaj dofinansowania

30-04-2013, 00:01
Projekty pomocowe? Nie wyprzedzaj dofinansowania (foto: sxc.hu)
Projekty pomocowe? Nie wyprzedzaj dofinansowania (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta skorzystał z dofinansowania inwestycji w ramach projektu o dość skomplikowanej nazwie: X 2008 - mistrzostwo w konkurencji stomatologicznej - rozwój przez zakupy nowoczesnych urządzeń i nowe usługi. Beneficjent popełnił przy tym jeden zasadniczy błąd. Wystąpił o sfinansowanie zakupu unitu stomatologicznego, ale wcześniej dał zaliczkę w celu sfinalizowania transakcji.

Efekt był taki, że demtysta otrzymane pieniądze pomocowe, w wysokości 99,45 tys. zł, musiał zwrócić wraz z odsetkami. Przyczyna była jedna. Celem programu pomocowego jest zachęcanie do inwestowania, a jeżeli beneficjent, zanim wystąpił o wsparcie, wpłacił zaliczkę (3 tys. zł) na zakup unitu stomatologicznego - oznacza to, że do nabycia sprzętu stomatologicznego był przekonany zanim powziął decyzję o uzyskaniu dofinansowania.

Instytucja finansująca pieniądze wypłaciła, a poniewczasie zorientowała się o zaliczce, a zatem o tym, że lekarz dentysta podjął kroki zmierzające do zakupu unitu zanim otrzymał na niego środki pomocowe.

Tłumaczenia, że zaliczka ostatecznie nie została wpłacona, że chodziło o skorzystanie z ograniczonej w czasie promocyjnej oferty sprzedawcy, nie zostały uwzględnione przez doradców instytucji finansujących pomoc unijna nie przysługuje.

Poszkodowany dentysta, kierując skargę do WSA w Gdańsku, chciał wiedzieć co na ten temat ma do powiedzenia prawo. Sędziowie WSA nie mielił złudzeń co do błędu dentysty. Najpierw trzeba wystąpić o dofinansowanie i dopiero wówczas można ubiegać się o unijne środki. Odwrotna kolejność przekreśla możliwość skorzystania ze wsparcia. Innego rozwiązania nie ma.

Wyrok WSA w Gdańsku (I SA/Gd 285/13).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   dofinansowanie   Finanse  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.