PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Procedury nierefundowane a harmonogram pracy dentysty. Kiedy można?

OIL Katowice/szaft
15-12-2014, 12:28
Procedury nierefundowane a harmonogram pracy dentysty. Kiedy można? Kiedy dentysta może udzielać świadczeń niegwarantowanych w czasie wyznaczonym w harmonogramie pracy lekarza dentysty do udzielania stomatologicznych świadczeń gwarantowanych (fot. Fotolia/PTWP)
Lekarz dentysta może udzielać świadczeń niegwarantowanych w czasie wyznaczonym w harmonogramie pracy do udzielania stomatologicznych świadczeń gwarantowanych w sytuacji „medycznie usprawiedliwionej konieczności kontynuacji leczenia” – wynika z komunikatu Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kilka miesięcy temu Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach stanął na stanowisku, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, brak jest możliwości udzielania świadczeń niegwarantowanych w czasie wyznaczonym w harmonogramie pracy lekarza dentysty do udzielania stomatologicznych świadczeń gwarantowanych.

Dentyści z OIL w Katowicach poprosili o podanie podstaw prawnych ogłoszenia tego komunikatu. Ich zdaniem, tak niekorzystna interpretacja prawa, wymaga szerszego uzasadnienia ze strony NFZ, a zasady przytoczone w komunikacie ograniczają swobodę działalności gospodarczej podmiotów działających na rynku usług zdrowotnych.

- Świadczeniodawcom udzielającym świadczeń w ramach umów NFZ, mających określony harmonogram pracy, płaci się za udzielone świadczenia zdrowotne, a nie za gotowość udzielania świadczeń w wyznaczonym czasie - przekonywali.

W końcu doczekali się (komunikat otrzymała Beskidzka Izba Lekarska) odpowiedzi.

- Z uwagi na specyfikę gwarantowanych świadczeń stomatologicznych, w szczególności w stosunku do osób po ukończeniu l8 roku życia, za uzasadnione uznać należy stanowisko, zgodnie z którym medycznie usprawiedliwiona konieczność kontynuacji leczenia, pozostającego poza zakresem świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych, związana z rozpoczętym leczeniem u świadczeniobiorcy w ramach realizacji świadczenia gwarantowanego Ze środków publicznych, pozostaje poza zakresem stosowania wyżej wymienionego wyłączenia, o którym mowa była w komunikacie Śląskiego OW NFZ. - napisała dyrektor Ewa Momot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH