PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezydium NRL wstawia się za rezydentami

ms
11-10-2017, 08:20
Prezydium NRL wstawia się za rezydentami Za niskie wynagrodzenia rezydentów (foto: pixabay)
W związku z protestem rezydentów, Prezydium NRL wystosowało apel do prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, aby ta zaangażowała się w spełnienie płacowych postulatów młodych lekarzy i lekarzy dentystów.

Samorząd lekarski deklaruje wszelką pomoc w prowadzeniu rozmów, aby pokonać kryzysową sytuację, w szczególności w prowadzeniu mediacji prezesa Rady Ministrów z protestującymi.

Samorząd lekarski uważa, że rozmowy na szczeblu ministerialnym nie dają żadnych efektów. Prezes Rady Ministrów nie powinien pozostawać bierny, konieczne jest zatem spotkanie z protestującymi, wysłuchanie ich postulatów i zaproponowanie akceptowalnych rozwiązań.

Prezydium NRL przypomina, że w exposé prezes Rady Ministrów podkreśliła, iż każdy polski obywatel powinien czuć się bezpiecznie wtedy, kiedy potrzebuje pomocy medycznej, ma wiedzieć, że ta pomoc zostanie mu udzielona szybko, i będzie to pomoc bezpłatna.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomniało ten fragment exposé, w którym wyraźnie wskazano, że lekarze powinni być wysoko wynagradzani za swoją pracę.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem protestujących, iż 2025 r. to zbyt odległa perspektywa na podniesienie do 6 proc. PKB wydatków na zdrowie Polaków, nie daje to absolutnie żadnej gwarancji realnej poprawy sytuacji polskich pacjentów i pracowników służby zdrowia. Również wysokość wynagrodzenia zaproponowana lekarzom rezydentom przez ministra zdrowia jest daleka od poziomu, jaki powinien wynikać z rodzaju wykonywanej przez nich odpowiedzialnej pracy i bardzo szerokiego zakresu ich obowiązków. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wynagrodzenia lekarzy dentystów   NRL   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH