PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezydium NRL apeluje o większe pieniądze na stomatologię

ms
29-07-2016, 14:14
Prezydium NRL apeluje o większe pieniądze na stomatologię Mało pieniędzy na stomatologię (foto: pixabay)
Nie może być tak, aby odsetek budżetu NFZ, przeznaczanego na leczenie stomatologiczne ubezpieczonych, spadał z roku na rok – alarmuje Prezydium NRL i śle do ministra zdrowia oraz do prezesa NFZ apel o zweryfikowanie w tym względzie środków finansowych.

Gdyby apele odnosiły zakładany skutek, byłyby najprostszym sposobem do naprawy stanu rzeczy. Stan ten w stomatologii jest przygnębiający, a perspektywy nie są w żaden sposób zachęcające. Strumień pieniędzy na leczenie i profilaktykę w stomatologii, niezależnie od rosnących nakładów na opiekę zdrowotną w formule publicznej, praktycznie się nie zmienia.

Efekt jest taki, że wydatki na leczenie stomatologiczne ubezpieczonych stanowić będą w 2017 r. zaledwie 2,49 proc. całości budżetu NFZ (4,2 proc. w 2008 r.). Środowisko lekarzy i lekarzy dentystów od dawna postuluje wzrost tego udziału do 5 proc. Czy skutecznie? Trudno być optymistą analizując sygnały płynące z Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Apel

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie planu finansowego NFZ na rok 2017 w części dotyczącej wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego.

Zaplanowane, w kwocie 1,795 mld zł, wydatki na leczenie stomatologiczne ubezpieczonych stanowią zaledwie 2,49 proc.  całości budżetu NFZ, co oznacza, że w kolejnym roku dojdzie do zmniejszenia procentowego nakładu środków na opiekę stomatologiczną. Samorząd lekarski przypomina, że w roku 2008 na leczenie stomatologiczne przeznaczono 4,2 proc.  budżetu NFZ, w 2009 r. koszty tego leczenia wyniosły 3,37 proc. , w 2015 roku już tylko 2,73 proc., w 2016 r. nastąpił kolejny spadek do 2,56 proc.

Negatywne efekty prowadzonej przez NFZ polityki finansowania świadczeń stomatologicznych są już wyraźnie dostrzegalne w polskim społeczeństwie. Jako przykład można wskazać, że, według najnowszych badań, już 80 proc. polskich dzieci w wieku do lat 12 ma próchnicę, a 40 proc. seniorów to osoby bezzębne.

O powyższych problemach ograniczających dostępność do leczenia stomatologicznego samorząd lekarski od lat informował przedstawicieli władzy publicznej odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną. Równie krytycznie do polityki zdrowotnej w zakresie stomatologii odniósł się NIK w swym raporcie „Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych”.

Postulowane zwiększenie nakładów na stomatologię jest tym bardziej zasadne, że skądinąd słuszny i popierany przez samorząd lekarski projekt wprowadzenia współczynnika korygującego w leczeniu dzieci wymaga zabezpieczenia środków na ten cel.

Na kolejne obniżenie nakładów na opiekę stomatologiczną skutkujące ograniczeniem dostępności do leczenia samorząd lekarski stanowczo nie wyraża zgody i apeluje do decydentów o zmianę planu budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w szczególności apeluje do ministra zdrowia, aby w obliczu zapowiadanych głębokich strukturalnych reform w publicznej opiece zdrowotnej zapewnił odpowiednie miejsce lecznictwu stomatologicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wobec oczywistego wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na powstawanie i przebieg chorób ogólnoustrojowych zaniedbanie tak ważnej dziedziny negatywnie odbije się na stanie zdrowia i jakości życia pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   finansowanie stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH