PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praktyka stomatologiczna a standardy leasingu

30-11-2012, 05:04
Praktyka stomatologiczna a standardy leasingu Michał Męclewski ING Lease (foto: archiwum)
Praktyka stomatologiczna a standardy leasingu Michał Męclewski ING Lease (foto: archiwum)
Są firmy, które nie tylko oferują w leasingu dowolny sprzęt medyczny, bez którego nie może się obejść praktyka stomatologiczna, ale dodatkowo proponują rozszerzenie finansowania np. o specjalistyczne meble, a także o samochody osobowe (dla lekarzy - w procedurze uproszczonej).

- Ze względu na specyfikę specjalistycznych urządzeń medycznych - wybór dostawcy sprzętu, warunki i zakres gwarancji oraz szczegółowe zasady dostawy pozostawiamy decyzjom leasingobiorcy. Przy czym formalnego nabycia przedmiotu leasingu dokonuje firma leasingowa mówi w rozmowie z infoDENT24.pl Michał Męclewski, kierownik Działu Sprzedaży ING Lease.

Oczywiście nie są to warunki ogólnie obowiązujące. Pamiętać trzeba, że na rynku leasingu funkcjonują firmy, które współpracują z konkretnym dostawcą sprzętu, bywa że są z takim dostawcą połączone kapitałowo. Wówczas to sprzęt z logo konkretnego producenta może być leasingowany na szczególnych warunkach w porównaniu z pozostałym sprzętem oferowanym właścicielom praktyk stomatologicznych.

- Przy zakupach sprzętu medycznego współpracujemy z każdym podmiotem gospodarczym w Polsce wyjaśnia Michał Męclewski. Mówi on, że w przypadku sprzętu i urządzeń medycznych, ING Lease nie stosuje szczególnych, odmiennych niż standardowe, procedur, czy sformułowań zabezpieczających transakcje. Zgodnie z zapisami umowy leasingu, podstawowe zabezpieczenie stanowi własność przedmiotu leasingu.
Praktyka stomatologiczna a VAT
- W przypadku zakupu sprzętu medycznego, najbardziej korzystny dla klientów jest leasing finansowy, ze względu na możliwość zachowania niższej, 8 proc. stawki VAT, takiej jaką objęte są urządzenie medyczne - wyjaśnia podatkowe zasady leasingowych operacji Michał Męclewski. Ten sam klient, planujący np. finansowanie samochodu objętego podatkiem VAT 23 proc., powinien skorzystać z leasingu operacyjnego, dającego możliwość wliczenia w płatności podatku VAT (po części z każdą ratą leasingową).

Leasingowany przedmiot musi być ubezpieczony. Oferta powinna być dopasowana do konkretnej transakcji zaznacza Michał Męclewski. - Naszym klientom oferujemy stawki ubezpieczeniowe, wynegocjowane w ramach polisy generalnej z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Warto zawczasu dowiedzieć się, czy w konkretnej ofercie ubezpieczenie nie podniesie kosztu leasingu dodaje rozmówca infoDENT24.pl.
Praktyka stomatologiczna a wysokość transakcji
Jakie są ograniczenia w wartości leasingowego sprzętu? Firmy z reguły określają limity minimalne i maksymalne. Te drugie uzależnione są głównie od tego, w jaki sposób gabinet stomatologiczny rozlicza się z fiskusem. Dla firm działających na zasadach uproszczonej księgowości górne limity są niższe, natomiast dla tych z pełną sprawozdawczością księgową bywa, że są trzy-, czterokrotnie wyższe. Firma ING Lease, w ramach procedur uproszczonych, wyznaczyła następujące progi: 20 tys. zł - limit minimalny, 500 tys. zł uproszczona księgowość i 2 mln zł - pełna księgowość. Sprzęt z reguły jest leasingowany na okres od dwóch do pięciu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   leasing   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH