PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pozyskać kapitał z odpowiedzialnym partnerem

09-10-2012, 15:23
Informacjami o sposobach pozyskiwania kapitału na działalność w branży stomatologicznej z infoDENT24.pl dzieli się osoba o wielkim doświadczeniu w tej mierze - Ryszard Kruk doradca zarządu Enterprise Investors.

Enterprise Investors od 1990 roku zarządza wiodącą w Polsce oraz w Europie Środkowej i Wschodniej grupą funduszy private equity i venture capital z kapitałem o łącznej wysokości 2 mld EUR.

Właściciel każdej firmy, także gabinetu dentystycznego, bez względu na skalę prowadzonej działalności gospodarczej, staje zazwyczaj przed dylematem jak pozyskać kapitał na dalszy jej rozwój, jak sfinansować zakupy inwestycyjne, zdobyć środki na pozyskanie wysokokwalifikowanego personelu, na kapitał obrotowy, cele marketingowe. Kapitał może być także potrzebny przy planach budowania większej grupy, sieci gabinetów, w procesie konsolidacji rynku. Zewnętrzne pieniądze wspierają pozycję firmy w: dzielnicy, mieście, powiecie, a w kolejnym etapie - w Polsce.

Dróg do pozyskania kapitału jest kilka - i jak to często bywa - każda ma plusy i minusy. Dokonując świadomego wyboru trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie:

- czy potrzebuję kapitał, który w ustalonym czasie razem z odsetkami gotowy jestem i co ważne będę potrafił z przychodów firmy spłacić;

- potrzebuję kapitał i pasywnego partnera, który będzie oczekiwał jedynie sprawozdania na temat tego co w firmie się dzieje;

- potrzebuję kapitał, aktywnego oraz cierpliwego partnera gotowego wspierać mnie w dobrych i trudnych chwilach.

O ile zdecydujemy na wariant pierwszy, to należy zapukać do banku. O ile obowiązuje opcja druga - to warto pomyśleć o pozyskaniu kapitału z rynku publicznego, poprzez debiut na New Connect. O ile zaś realizowany jest wariant trzeci, to warto i należy rozważyć ofertę funduszy typu private equity (PE) i venture capital (VC).

Dlaczego? Bo dla powodzenia każdej współpracy potrzebny jest wspólny cel, a takim właśnie wspólnym celem przy współpracy kapitałowej z funduszami jest cierpliwe budowanie wartości firmy, wspólne pokonywanie przeszkód, wzajemne uczenie się. Fundusz to nie bank udzielający kredytu i oczekujący terminowej spłaty odsetek. To doradca, który nie wtrąca się, gdy nie musi, ale zawsze może służyć radą i pomocą w trudnych momentach. Patrząc trochę z oddali, czasem lepiej, bo bez emocji, potrafi zdiagnozować problemy, wskazać obszary przyszłych zagrożeń i pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Żeby się dogadać z potencjalnym inwestorem trzeba zrozumieć partnera, a więc warto znać odpowiedzi na cztery pytania:

- co to są fundusze PE i VC,

- co w zamian za kapitał,

- z czego żyją fundusze

- czy możliwa jest taka sytuacja: szczęśliwie się pobrać, z góry planując równie szczęśliwy rozwód.

 

Co to są fundusze private equity i venture capital?

POLECAMY W SERWISACH