PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Powołano Bałtycki Klaster Turystyki Zdrowotnej – dentyści siłą napędową?

PAP/szaft
12-03-2015, 10:40
Powołano Bałtycki Klaster Turystyki Zdrowotnej – dentyści siłą napędową? Zabiegi stomatologiczne w wielu regionach napędzają turystkę medyczną (fot. Fotolia/PTWP)
W Gdyni zainaugurowano działalność Bałtyckiego Klastra Turystyki Zdrowotnej. Stworzyły go podmioty z branży hotelowej, SPA i medycznej, w tym kliniki dentystyczne. Celem Klastra jest pozyskanie turystów z Polski i zagranicy oraz wykreowanie w woj pomorskim silnej branży turystyki zdrowotnej.
Branżę ma tworzyć wszystko, "co służy zdrowiu, od twardej medycyny po spacery, czyli np. placówki medyczne, rehabilitacyjne, SPA, zdrowe żywienie, agroturystyka".

Prezes zarządu w spółce Trendmed Hanna Burno, która odpowiada za stworzenie Bałtyckiego Klastra Turystyki Zdrowotnej, zwróciła uwagę, że "turystyka medyczna jest tylko jednym z elementów działalności klastra".
- Uważamy, że polska medycyna nie ma jeszcze tak dobrej opinii, aby można było już komercyjnie myśleć o niej, jako o przemyśle przynoszącym dochód - zaznaczyła. Przyznała, że członkowie klastra chcą turystykę medyczną, krajową i zagraniczną rozwinąć. Klaster liczy głównie na zainteresowanie Skandynawów, Anglików i Niemców czyli mieszkańców tych krajów, z których jest wiele tanich połączeń lotniczych do Gdańska.

Czytaj także: Klaster Pomorska Dolina Medyczna także dla dentystów 

Podała, że ceny zabiegów w placówkach medycznych, odnowy biologicznej czy gabinetach SPA w Polsce są o około 50 proc. niższe, niż takie same zabiegi w Skandynawii. Według Burno za wysokospecjalistyczne procedury medyczne mieszkańcy np. Szwecji płacą w Polsce nawet 80 procent mniej, niż w swoim kraju.
- Musimy ich tylko przekonać, że mogą liczyć na wysoki standard obsługi oraz jej kompleksowość - podkreśliła.

Członkowie klastra będą musieli spełnić wysokie wymagania, dotyczące np. znajomości języków obcych, tłumaczenia dokumentów czy stosowania określonych standardów zachowań.
- Kto nie sprosta wytycznym, nie będzie promowany jako członek klastra - ostrzegają.

Dr Igor Michajłowski, właściciel Centrum Zdrowia Lifemedica, które jest jednym z członków klastra zapewnia, że już dziś placówka zatrudnia lekarzy posługujących się językami obcymi.
Niektórzy mówią nawet w kilku, co w tej grupie zawodowej nie jest niczym niezwykłym - zaznaczył. Zapewnił, że "dla poczucia pełnego komfortu pacjenta przychodnia jest w stanie zatrudnić dodatkowo tłumacza, który wraz z doświadczonym lekarzem rozwieje jego wszelkie wątpliwości".

Poinformował, że już teraz z usług jego placówki korzystają klienci zza granicy, którzy o wysokim poziomie lekarzy w Polsce dowiadują się głównie od znajomych.
Najwyższy czas przedstawić im kompleksową ofertę, obejmującą także hotele, a może nawet i zwiedzanie Trójmiasta po zabiegu - tłumaczy dr Michajłowski.

Jak poinformowano, już teraz z usług wysokospecjalistycznych przychodni w Trójmieście korzysta wielu obcokrajowców, głównie z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji i Obwodu Kaliningradzkiego. Najczęściej korzystają z usług stomatologicznych, ale dużym zainteresowaniem cieszą się też usługi z zakresu dermatologii estetycznej, chirurgii naczyniowej (np.usuwanie żylaków) a także wenerologii.

POLECAMY W SERWISACH